Gündem Haberleri

  Gül'den Türkmen konuğuna: Bu arkadaşların hepsi hizmetinizde

  Ahmet İSTEK/ANTALYA, (DHA)
  28.08.2009 - 15:01 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Antalya'da bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Malikkuliyeviç Berdimuhammedov, Hazar Denizi kıyısındaki 26 kilometrelik Awaza Bölgesi için Türk yatırımcılara çağrıda bulunurken, “Dürüst ortaklarla işbirliğine hazırız” ifadesini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Gül de, Türk bakanlar ve işadamlarını göstererek, “Bu arkadaşların hepsi sizin hizmetinizde” dedi. Turizm Bilgilendirme Toplantısı, her iki Cumhurbaşkanının birbirine, ‘Dostum’ ve ‘Kardeşim’ diye hitap ettiği, kravatsız ve samimi bir ortamda gerçekleşti.
  Türkiye ile Türkmenistan arasındaki turizm yatırımları ve bilgi alışverişini sağlamak için Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Belek Beldesi'nde düzenlenen Turizm Bilgilendirme Toplantısı'na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Malikkuliyeviç Berdimuhammedov da katıldı. Antalya'ya dün gece gelen iki cumhurbaşkanı, 7 yıldızlı Rixos Premium Otel'deki toplantıya planlanan saatten 35 dakika gecikmeli ve kravatsız olarak katıldı. Toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği yöneticileri de hazır bulundu.

  KRAVATSIZ TOPLANTI

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Değerli dostum” diyerek başladığı konuşmasında, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın Bulgaristan ziyareti sonrası Türkiye'ye geldiğini belirtti, “Kravatsız bir şekilde sohbet edelim, Antalya'nın turizmde neler başardığını, Türkiye'nin turizmde neler başardığını kendilerine bir gösterelim. Çünkü Türkmenistan yeni bir döneme başladı. Bu yeni dönemde büyük kalkınmalar ve hamleler yapıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

  “Bu kalkınmanın bir ayağı da turizm. Awaza bölgesini, geçen sene davet ettiler, gittim gördüm. Hazar'ın kıyısında tertemiz bir bölge. Sayın Cumhurbaşkanı o bölgeyi büyük bir turizm bölgesi yapmak düşüncesinde. Nasıl biz Antalya'yı bundan 20- 25 sene önce turizm bölgesi yapmayı düşünmüşsek, Sayın Devlet Başkanı, 5- 10 sene sonra belki Antalya'dan daha güzel, büyük bir turizm bölgesi yapmayı arzu ediyorlar. Bunu bildiğimiz için kendisini Antalya'da görmek istedik. Siz değerli turizmciler, iş adamları bu işi nasıl başardınız, tecrübelerinizi, birikimlerinizi anlatacaksınız ve el birliği içinde Türkmenistan'ın Awaza bölgesinin kısa süre içinde dünyanın en güzel turizm bölgelerinden birisi olmasını arzu ediyoruz.”

  ‘TÜRKİYE GÜVENİLİR ÜLKE’

  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Malikkuliyeviç Berdimuhammedov da konuşmasına, “Değerli kardeşler. Ben herşeyden önce sizlerin, Ramazan ayınını içten tebrik etmek istiyorum. İki ülkenin refahı için başarılarınızın ve dualarınızın kabulunu diliyorum” diyerek başladı. Konuk Devlet Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Türkmenistan'ın gelişmesine katkı sağlayan, en güvenli ve işbirliği yaptığı ülkelerden biri olduğunu, her iki ülkenin 2008 yılında 855.2 milyon dolar, 2009'un ilk yarısında da 700 milyon dolarlık ticaret gerçekleştirdiğini söyledi. Türkmenistan'da 530 Türk şirketi ya da temsilciliğinin olduğunu, 97 ikili anlaşma imzalandığını, Türk işadamlarının ülkesinin kalkınmasında önemli payı olduğunu belirten Berdimuhammedov, ülkesinin ekonomisine ait istatistiki bilgiler aktardı.

  YAPAY NEHİRDE GEMİ TURU

  Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, turizm konusunda da şöyle konuştu:

  “Genç olan turizm alanına devlet tarafından destek veriliyor. Burada Türk kardeşlerimden öğreneceğimiz çok şey var, gördük. Awaza turizm milli sahasını kurmaya büyük önem veriyoruz. Bu bölgede çalışmak için ünlü Türk şirketleri teklif sundular. Burada yatırım yapan yerli ve yabancı kuruluşlar için vergi ve gümrük kolaylığı sağlanıyor. Ekonomik ve ekolojik açıdan güvenli ve uygundur. Bugün burada uygulanan toplam proje değeri 1.5 milyar doları aşmaktadır. Burada yapılan yeni oteller günümüz taleplerine uygundur. Bu yılın ekim ayında Awaza, ikinci aşamasının açılış törenleri düzenlenecek. Gelecekte Aqupark, su sporları tesisleri yapımına önem verilecektir. Bunun dışında Awaza'da 7 kilometrelik yapılacak suni nehir ile gemi turu yapılabilecek.”

  ‘DÜRÜST ORTAKLARLA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

  Türkmenistan'ın İpek Yolu'nun önemli bir parçasında bulunduğunu, tarihi ve arkeolojik eserlerin turistlerin dikkatini çektiğini kaydeden Berdimuhammedov, tarihi, doğası ve termal sularıyla ülkesini anlattı, “Bütün bunlardan yararlanmak için Türk kardeşlerimizi davet ediyorum. Açık kapılar politikası yürüterek, uzun vadeli işbirliği yapmaya çalışmaktadır. Yükümlülüklerini yerine getiren dürüst ortaklarla işbirliğine hazırız” diye konuştu.

  ‘AVAZA TÜRKMEN ANTALYASI OLACAK’

  Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür de kısa sunumunda, son 10 yılda dünya ekonomisinin en önemli aktörününün turizm olduğunun altını çizdi, turizmin ülkeye yatırım, istihdam ve döviz kazandırdığını söyledi. Turizmin, ülke halklarını ve kültürlerini birbirine yaklaştırdığını, dünya ekonomisinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Gür, “Hazar Denizi kıyısındaki 26 kilometrelik Awaza bölgesinde muhteşem kumsalıyla Türkmen Antalyası doğacağını şimdiden hayal ediyorum. Deneyimlerimizi aktarmak için şimdiden heyecanlıyım” dedi

  SAVARONA İLE GEZİNTİ

  Toplantıda bulunan Türk ve Türkmenistanlı işadamları her iki Cumhurbaşkanını alkışlarken, Cumhurbaşkanı Gül, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür'ün sunumundan sonra Türkmenistanlı meslektaşına dönerek, salondaki bakan ve işadamlarını gösterdi. Gül, “Bu arkadaşların hepsi sizin hizmetinizde. Turizm Bakanımız burada ve hepsinin başı. Nasıl başlarsa öyle biter. Biz 20 senede yaptıysak, siz 10 senede yaparsınız” diuye konuştu.

  Her iki Cumhurbaşkanı ve bakanlar, toplantı sonrası otelin bahçesine çıkıp golf arabaları ile sahile geçti. Cumhurbaşkanları, daha sonra Atatürk'ün yatı Savarona ile denizden sahilleri gezmek için otelden ayrıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı