Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül'den tepki Erdoğan'dan temkinli açıklama

  A.A.
  25 Nisan 2009 - 12:38Son Güncelleme : 25 Nisan 2009 - 17:22

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Obama'nın 1915 olayları için soykırım dememesine rağmen “Meds Yeghern” yani 'büyük felaket' terimini kullanmasını değerlendirdi. Gül, ''Obama'nın açıklamasında katılmadığım yönler var'' dedi. Obama'nın sözlerini MHP lideri Bahçeli de eleştirdi. Başbakan Erdoğan ise açıklamayı şöyle değerlendirdi: Denge metnidir ama bizi tatmin etmiyor.

  Cumhurbaşkanı Gül, “Avrupa İçin Doğalgaz: Güvenlik ve Ortaklık” başlıklı enerji zirvesine katılmak üzere geldiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gazetecilerin soruları üzerine, ABD Başkanı Obama'nın dün yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Obama'nın açıklamasında katılmadığı yönler bulunduğunu belirtti. Özellikle 1915 yılında yüz binlerce Türk ve Müslüman'ın hayatını kaybettiğinin altını çizen Gül, “Dolayısıyla hayatını kaybeden herkesin acısının paylaşılması gerekir” dedi.

  Tarihi olaylara siyasilerin ve devlet adamlarının karar vermesinin mümkün olmadığını ifade eden Gül, Obama'nın Türkiye ziyaretinde düzenledikleri ortak basın toplantısında bu yöndeki görüşlerini geniş biçimde anlattığını anımsattı.

  Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

  “Şimdi geleceğe bakmak lazım. Gelecek için, bugünlerde bazı çevrelerce farklı yerlere çekilebilir ama yapılan diplomasiye fırsat vermek gerekir. Yapılanlar bütün bölgenin çıkarı için yapılan çalışmalardır. Bütün bu çalışmaları bölgeyle ve bu konuyla ilgili ülkelerin desteklediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Bütün bu sorunları çözmek için sadece Türkiye ile Ermenistan arasında değil, Ermenistan ile Azerbaycan arasında ve bölgenin bütün konularını çözmek için ilgili herkesin gayretlerini birkaç misli artırması gerekir ki o ilk defa oldu. Buna herkesin dikkat etmesini özellikle isterim. Ortada ilk defa bir büyük gayret var. Rölantide giden çalışmalar, adeta birkaç misli hızlanmış vaziyette. En üst seviyede herkes bu problemlerin çözümüne yapıcı katkıda bulunmak için devreye girmiş vaziyette. Problemler derken, bütün bölgenin problemlerini kastettiğim anlaşılıyordur. Ümit ederim ki bütün sorunlar çözülür ve bu bölgede herkes daha fazla iş birliği içerisinde olur.”

  BAHÇELİ DE TEPKİLİ

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel  Başkanı Devlet Bahçeli, “Başkan Obama'nın açıklamasının bütününe bakıldığında,  bunun çok ağır ve kabul edilemez olduğu görülecektir” dedi.

  MHP Lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack  Obama'nın, 24 Nisan anma gününde ne söyleyeceğinin son dönemde Türk kamuoyunda en  çok merak edilen ve tartışılan konu olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

  “Türkiye ile ABD ilişkilerinde kronik bir güvensizlik unsuru ve kırılma  noktası haline gelen '24 Nisan sendromu' bu yıl da yoğun biçimde yaşanmıştır.

   Başkan Obama'nın, açıklamasında, 'soykırım' sözcüğünü doğrudan telaffuz  etmeden, Ermeni terminolojisinde 'soykırım' yerine geçen 'büyük felaket'  ifadesini kullanarak, 1915 olaylarını Ermenistan gibi 'soykırım' olarak gördüğünü  açıkça ortaya koymuştur.

  Kelimeler üzerinde oynanması, bunların hukuki ve siyasi anlamı etrafında  beyhude bir çarpıtma yarışı başlatılması, özü ve esası etkilemeyecek, gerçeği  değiştirmeyecektir.

  Başkan Obama'nın açıklamasının bütününe bakıldığında, bunun çok ağır ve  kabul edilemez olduğu görülecektir. Obama'ya göre '1915 olayları tartışılmaz bir tarihsel gerçektir ve  Türkiye bunu kabul etmelidir.'

  "KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

  Dışişleri Bakanlığı, "Obama'nın yorumunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı