Gündem Haberleri

  Gül'den BDP yorumu: Çok üzücü

  Dilhun GENÇDAL -Yaşar KAÇMAZ/ İSTANBUL, (DHA)
  19.08.2012 - 08:36 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Gül, BDP-PKK buluşmasıyla ilgili, "Görüntüler çok üzücü. Herkesin büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket etmesi gerekir." dedi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP'li  milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili, “Şiddetle, kan dökmekle, teröre karışmakla, teröre  başvurmakla ne bir hak alınabilir ne hukuk alınabilir. Dolayısıyla herhangi bir  şekilde terörle, şiddetle de devletimiz asla hizaya getirilemez” dedi.    

  Gülden BDP yorumu: Çok üzücü BU BULUŞMAYA SORUŞTURMA

  CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI / WEB TV

  Cumhurbaşkanı Gül, bayram namazını kıldığı Sultanahmet Camisi'nden   çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı  teröristlerle buluşmasıyla ilgili soru üzerine Gül, Türkiye'nin terörle mücadele  içerisinde olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

  “Şiddetle, kan dökmekle, teröre karışmakla, teröre başvurmakla ne bir  hak alınabilir, ne hukuk alınabilir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde terörle,  şiddetle de devletimiz asla hizaya getirilemez. Memleketimizin huzuru, güvenliği  ve bütün halkımızın mutluluğu için hepimiz elimizden geleni yapıyoruz. Bu ülkenin  farklılıkları, hepimizin zenginlikleridir. Nasıl ki yüzlerce yıl hep beraber  yaşadıysak, bu ülke hepimizin ve hepimizin hak ve hukuku hepimizin sahiplenmesi  gereken bir şeydir. Dolayısıyla terörün, hak ve hukukla bir ilgisi yoktur. Teröre  başvuranlar, terör yoluna düşenler, büyük bir gaflet içerisindedirler, çok büyük  bir yanlış içerisindedirler. Önce onların aileleri, yakınları hep beraber kucak  açmalı çocuklarına. Devlet olarak, ülke olarak yanlışta olan herkese, 'evine dön,  bu yanlıştan vazgeç' diyoruz. Bu bayram günü tekrar bu çağrıyı herkese yapıyorum.  Bu sonu olmayan bir yanlıştır. Bir kez kan dökmeye başlandıktan sonra bu kan  sarmalı, insanı alır hiç tahayyül etmeyeceği yerlere götürür”.

  “Vatandaşlarımı tekrar uyarıyorum, hepsini de uyarıyorum” diyen Gül,  şöyle devam etti:

  “Şiddete, teröre kana bulaşanlara çok kesin herkesin mesafe koyması  gerekir. Onlara da gelin bu yoldan dönün, ülkenize gelin, ailenizin yanına gelin  ve elinizdeki bu terör aracı silahları bırakın diyorum.”

  Cumhurbaşkanı Gül, görüntüleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması  üzerine,”Görüntüler çok üzücü. Bayram gününde doğrusu fazla konuşmak  istemiyorum. Bayram gününde vermek istediğim mesaj bu yönde. Bunların hepsinin  üzücü olduğunu söylemek isterim. Herkesin büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde  hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

  SURİYE

   Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, güzel bir bayram  gününde, sıkıntı ve acı içerisinde olan Müslüman halkların olduğunu belirterek,  “Başta komşumuz Suriye olmak üzere dünyanın birçok yerinde onların hepsinin  acılarını paylaşıyoruz. Bunların hepsinin acısının da kısa sürede sona ermesini  ve oralarda yeni düzenin, güvenliğin kurulmasını, herkesin huzur ve mutluluk  içinde olmasını temenni ediyorum” dedi.

  Gül, bayram namazını kıldığı Sultanahmet Camisi'nden çıkışta basın  mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içindeki ve dışındaki tüm  vatandaşların bayramını kutladı.

  Bu mübarek günlerin hürmetine, milletin bahtının açık olmasını temenni  eden Gül, şunları kaydetti:

  “Tüm ülkemize huzur, barış ve güvenlik temenni ediyorum. Bunun için hep  uğraşıyoruz. Herkese Allah güç versin. Böyle güzel bir günde çok sıkıntı ve acı  içerisinde olan Müslüman halklar var. Başta komşumuz Suriye olmak üzere dünyanın  birçok yerinde onların hepsinin acılarını paylaşıyoruz. Bunların hepsinin  acısının da kısa sürede sona ermesini ve oralarda yeni düzenin, güvenliğin  kurulmasını, herkesin huzur ve mutluluk içinde olmasını temenni ediyorum. Tüm  şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum ve tüm gazilerimize de şükranlarımı  sunuyorum.”

  Daha sonra camiden ayrılan Cumhurbaşkanı Gül, Tarabya Köşkü'ne gidişi  sırasında Tarabya'da minibüsçüler durağında makam aracını durdurarak, sürücülerin  bayramını kutladı ve sohbet etti.

  Şoförlerin çay ve şeker ikram ettiği Gül'e, bazı vatandaşlar  “Cumhurbaşkanlığı'na devam etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu. Bunun üzerine  Gül, “Daha vakit çok” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Tarabya Şehit Kemal Aykut Genç Polis Merkezi'ni  ziyaretinin ardından Tarabya'daki esnafla bayramlaştı.
         

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı