Gündem Haberleri

  Gül'den Baydemir'in ABD ziyaretine tepki

  A.A.
  05.02.2006 - 15:16 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yapacağı ABD ziyaretiyle ilgili olarak, “Görevlerinin, sorumluluklarının dışında işlerle uğraşmaya kalkarlarsa o zaman tutum tabii ki farklı olur” dedi.

  Bazı açılış ve temel atma törenleri için iki gündür Kayseri'de bulunan Gül, kentten ayrılmadan önce, geceyi geçirdiği babası Ahmet Hamdi Gül'ün Alparslan Mahallesi'ndeki evinin çıkışında, gazetecilerin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'in ABD ziyareti konusundaki sorularını yanıtladı.

  Gül, herkesin asli görevlerinin bulunduğunu, hiç kimsenin asli görevlerini unutmaması gerektiğini belirtti. “Bu ziyareti manidar bulup bulmadığının” sorulması üzerine ise Gül, şunları söyledi: “Bunların hiçbiri yardımcı olmaz, hepsi geri teper. Herkesin kendi işini yapması lazım. Diyarbakır'daki insanların her şeyden önce belediye hizmetlerine çok ihtiyaçları var. Her şeyden önce yapılması gerekenler, onların orada insanca yaşayabilmesi, bütün ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Yoksa siyasi şovlar, bunların hiçbiri fayda getirmez. Bunları hiçbir zaman tasvip etmeyiz.”

  Gül, “Baydemir başkanlığındaki Diyarbakır heyetine ABD'deki Türk Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin yardımcı olup olmayacakları” sorusu üzerine, şunları kaydetti: “Yapacağı ziyarete bağlı. Normal belediye hizmetleriyle ilgili ziyaret yaparsa, 'Diyarbakır halkına nasıl olurda daha iyi hizmetler getirebilirim' diye çeşitli faaliyetleri, temasları olursa tabii ki görevlilerimiz, büyükelçimiz, şüphesiz her belediye başkanına aynı şeyi yapar. İstanbul belediye başkanına ne yapıyorlarsa ona da aynı şeyi yaparlar. Hakkari belediye başkanımıza da Kayseri belediye başkanımıza da aynı işi yaparlar. Ancak görevlerinin, sorumluluklarının dışında işlerle uğraşmaya kalkarlarsa o zaman tutum tabii ki farklı olur.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı