Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gül'den AB'ye 'Türkiye'yi objektif değerlendirin' çağrısı

  PARİS
  28 Eylül 2005 - 20:41Son Güncelleme : 28 Eylül 2005 - 20:41

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB ile Pazartesi günü başlaması beklenen üyelik müzakerelerinde, Türkiye'nin diğer ülkelerle aynı objektif kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi geretiğini belirterek, Türkiye'ye özel şartlar getirilse 'Avrupa tüm güvenilirliğini yitirir' dedi.

  Gül, Fransız Paris Match dergisinde bugün yayınlanan demecinde, ”Demokratik, siyasi, ekonomik, hukuki, diğerleriyle aynı objektif kriterler çerçevesinde değerlendirilmeyi bekliyoruz. Eğer bize özel şartlar getirilirse, açık olalım, herşeye evet demeyiz” diye konuştu. AB böyle tutum benimserse, bunun 40 yıldır bir oyun oynandığının, herkesin aldatıldığının ve hiçbir işe yaramayan anlaşmaların imzalandığının itirafı anlamına geleceğini ifade eden Gül, “Avrupa tüm güvenilirliğini yitirir” dedi.

  Bakan Gül, Fransa'nın Türkiye konusundaki son değişiminin şaşırtıcı olduğunu belirterek, “Ancak iç politika başka bir şey, bir ülkenin stratejik vizyonu başka bir şey. Ve Fransa'nın kendininkileri değiştireceğini sanmıyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı