ADANA HABERLERİ

Gülaçtı, ASKİ, Büyükşehir'e borç vermeyi bıraksın, hizmet üretsin

DHA
14.05.2017 - 11:53Son Güncelleme :
DHA

ADANA Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, "Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) artık Adana Büyükşehir Belediyesi'ne borç para vermeyi bırakıp asli görevlerine baksın, hizmet üretsin" dedi.
ASKİ'nin faaliyet raporunu eleştiren Ozan Gülaçtı, ASKİ'nin Büyükşehir Belediyesi yüzünden borç bataklığına sapladığını söyledi.
ASKİ'nin asli işlerini bir kenara bırakarak, önce elindeki parasını belediyeye borç olarak verdiğini, ardından da belediyeye borç para vermek için borçlanma yoluna gittiğini ifade eden Gülaçtı şöyle konuştu: 
"ASKİ parasını borç olarak vermemiş olsaydı yatırımlar proje aşamasında kalmayacaktı. ASKİ elindeki parasını belediyeye borç olarak verdiği gibi kendisi de borç üstüne borç yapmaktadır. Bilançosuna baktığımızda, ASKİ'nin verdiği borç ki yeri belli; Büyükşehir Belediyesi; 350 milyon 846 bin lira. Neredeyse ASKİ'nin bir yıllık bütçesi kadar. Bu rakam 2014 yılında 310 milyon lira iken, dönemimizde 40 milyon artmıştır. ASKİ artık Adana Büyükşehir Belediyesi'ni fonlamayı, borç vermeyi bırakmalıdır. Büyükşehir Belediyesi de zaten yeterince borçlanıyor, ASKİ'yi bırakmalıdır. Bu para ASKİ'nin borçlarını ödemesine de yatırımlarına da fazlasıyla yetecek bir rakamdır. Yani ASKİ, Büyükşehir Belediyesi'nden borcunu tahsil etse, borçlanmasına ve yeni kamburlar eklemesine hiç gerek kalmayacak. Bu kadar alacağı olmasına rağmen yılsonu itibari ile de yüklenicilere 62 milyon lira borcu var. Rakamlar şaşırtıcı. Bunun derhal düzelmesi gerekiyor."
KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILMALI
Hizmet alımlarına ödenen rakamların da gözden geçirilerek düşürülmesi gerektiğini belirten Ozan Gülaçtı sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Yılın ilk üç ayında SGK primleri ve diğer giderler hariç personele ödeme yaklaşık 35 milyon lira olmuş. Bu da yıllık yaklaşık 140 milyon lira yapar. Bu da 2016 gerçekleşen gelirimiz olan 420 milyon liranın 3'de 1'ine tekabül ediyor. Böyle gelir kaynaklı hizmet yapmayı amaçlayan kurumlarda önemli olan çok işçi çalıştırmak değil, verimli işçi ile maksimum başarı elde edebilmek olmalı. Bunun için de sadece memur personele değil taşeron personele de hizmet içi eğitime önem ve ağırlık verilmelidir. Faaliyet raporu incelendiğinde kanalizasyon hizmetlerinde yeterli bir çalışma yapılmadığını rakamlar ortaya koyuyor. 2013 yılında 239 bin metre hizmete alınmasına rağmen, yasa ile dönemimizde genişleyen hizmet alanına rağmen 2016 yılında, 2013'ün yaklaşık 5 de 1'i, 46 bin metre kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi yapılmış. Yani ilçelerimize bu konuda bir çalışma yapılmamış. Bazı bölgelerimizde halen kanserojen borulardan su götürüyoruz, biz halen etüt ve proje işlemlerini tamamlayamamışız. Geçen yıl ki gider bütçesinin yüzde 52.6'sını gelir bütçesinin ise yaklaşık yüzde 70'ini gerçekleştirmiş. Bu da bütçe yaparken daha makul ve ciddiyetle yapılmasının ve projeksiyonun da buna göre şekillendirilmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor."

ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Gülaçtı, ASKİ, Büyükşehir'e borç vermeyi bıraksın, hizmet üretsin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gülaçtı, ASKİ, Büyükşehir'e borç vermeyi bıraksın, hizmet üretsin haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı