Ege Haberleri

EGE

  Gül’üm benim hoş geldin

  Turaç TOP-Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)
  15 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 2011 - 22:00

  Balıkesir, dün çeşitli ziyaretler için gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ağırladı. Vatandaşlar Gül’e sevgi gösterilerinde bulundu.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, çeşitli ziyaretler için dün Balıkesir’e geldi. 12 yıl aradan sonra gelen ilk cumhurbaşkanı olan Gül, Halalca Köyü’ne gitti. Köylülerin alkışlarla karşıladığı Gül, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi, Gül, kucağına verilen Dila ve Ela Bacakoğlu adlı 1.5 yaşındaki ikizleri de sevip okşadı, fotoğraf çektirdi. Kaymak ve ekmek kadayıfı da hediye edilen Gül, “Gül’üm benim” şarkısını çalan köy bandosunu dinledi, müzisyenlerin cebine de 100’er TL koydu.

  1997 yılında Tokat’ta şehit düşen Jandarma Er Serkan Eraydın’ın annesi Emine Eraydın’la sohbet eden Gül, daha sonra valiliğe geçti.
  Coşkulu kalabalık

  Valilik önünde bayraklı, güllü 2 bin kişinin karşıladığı cumhurbaşkanı için efeler bir süre oyun oynadı. Gül valilik merdivenlerine geldiğinde de üst katlardaki çalışanlar gül yaprakları saçtı. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk ve kendi posterinin asılı olduğu, kırmızı beyaz balonlarla süslenen valilik girişinde kısa bir konuşma yaptı.
  Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Vali Yılmaz Aslan’dan kentle ilgili bilgi aldı. Gül’e, zeytinyağı, zeytin ve ürünleri hediye edildi. Zeytinyağını ve zeytinleri tadan, dalını da basın mensuplarına gösteren, ambalajlarını da beğenen, masayı kendi elleriyle silen Gül, “En sağlıklı kahvaltı bu” dedi.
  Karesi Umut Ateşi
  Gül, İl Emniyet Müdürlüğü’nün, “Karesi Umut Ateşi Projesi” kapsamında müzik eğitimi verdiği Roman gençlerin valilikteki konserini dinledikten sonra Garnizon Komutanlığı’nı ziyaret etti. Zağanos Paşa Camisi’nde cuma namazını kılan Gül, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla Milli Kuvvetler Caddesi’nde bir süre yürüdü. Büyük izdihama neden olan yürüyüşün ardından Gül, Balıkesir Sanayi Odası’nın, Gala Yaşam Merkezi’ndeki ödül törenine katıldı. Öğle yemeğinin de verildiği ödül töreni sırasında, Şehit Mehmet Çakıcı’nın eşi Gülbeyaz ile 12 yaşındaki engelli oğlu Atakan Çakıcı da masada bulundu.
  Sanayicilere ödül
  Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, açılış konuşmasında, “Dünyayı etkileyen kriz sonrası Türkiye belli bir toparlanmaya girmiştir. Ama gene de önümüzdeki yılların Türkiye için hayati önemi olduğunu unutmamak gerekiyor” dedi. Konuşmaların ardından kent ve ilçelerde, 2009’da en çok gelir ve kurumlar vergisi ödeyenlerle ihracat yapanlar ödüllendirildi. Gül, yıllardır kentte en yüksek vergiyi ödeyen Rona Yırcalı ile Hasan Ali Eğinlioğlu’nun da aralarında bulunduğu üyelere ödül verdi. Kurumlar vergisinde altın madalya, Yırcalı’nın sahibi olduğu BEST’e verildi. Şilt sunulan Gül, Balıkesir’e övgüler yağdırdı, masasındaki engelli Atakan’a da hediye verdi.

  Ayrım yapmadan hizmet için varız

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sevgi gösterisinde bulunanlara teşekkür etti, şunları söyledi:
  “Bazen Doğu’ya, Güneydoğu’ya, bazen de Batı’ya gidip bütün illeri gezmek istedim. Size bugün nasip oldu. Burası milli mücadelenin ateşinin yakıldığı merkezlerden birisi. Zağanos Paşa Camisi Atatürk’ün tek ve son hutbe okuduğu yer. Burası en verimli topraklara sahip olan bir ilimiz. Hepimiz size hizmet etmek için varız. Bundan emin olun. Hiçbir ayrım yapmadan hepinize hizmet etmek, kucaklamak için devlet görevlileri vardır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı