Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül’ü 45 dakika beklettiler

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Türkiye-AB Troykası toplantısına, İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan gösteriyi polisin şiddet kullanarak dağıtması damgasını vurdu.

  AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, İngiltere AB Bakanı Denis MacShane ve AB’nin genişlemeden sorumlu yüksek komiseri Olli Rehn’den oluşan AB Troykası, polisin İstanbul’da önceki gün Kadınlar Günü yürüyüşüne katılan kadınları acımasızca coplayıp, tekmelemesini kınayan bir bildiri hazırlamaya karar verince, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü 45 dakika beklettiler. AB’nin coplu polis şiddetini hem görüşmede, hem de görüşme sonrası düzenlenecek basın toplantısında gündeme getireceği sabah saatlerinde belli oldu. AB Troykası dün birlikte yaptıkları kahvaltıda konunun gündeme getirilmesini ve bir bildiriyle kınanmasını kararlaştırdı. Brüksel’le irtibata geçerek Türkiye’ye nasıl bir tepki gösterilmesi gerektiğini de konuşan Troyka, bildiri yazımı nedeniyle saat 10.00’da başlayacak toplantıya 45 dakikalık gecikmeyle geçildi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, AB heyetini Devlet Konukevi’nde beklerken, Türk heyeti bu sırada AB’den bir tepki geleceğinden haberdar oldu. Bunun üzerine Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile telefonda görüşerek detaylı bilgi aldı.

  Toplantıntıda Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, İstanbul’daki olayın kabul edilemez olduğunu belirtip gündeme getirdi ve konuyla ilgili basın toplantısı öncesi dağıtacakları basın açıklamasını gösterdi. Gül, soruşturmanın başlatıldığını, suç işleyenlerin cezayı alacaklarını ancak göstericilerin de yasaları çiğnediklerini belirtti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı