Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: Türkiye Kıbrıs teklifi için yanıt bekliyor

  A.A.
  01 Şubat 2006 - 15:50Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 15:50

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs eylem planıyla ilgili değerlendirme ve diplomasinin hala sürdüğünü, ancak müspet bir netice gelmemesi durumunda Türkiye ve KKTC'nin “bildiği yolda gayet kararlı bir şekilde devam edeceğini” bildirdi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Afganistan'ın geleceği için düzenlenen Londra konferansından dönüşünde Esenboğa havaalanında kısa bir açıklama yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Afganistan'da son dönemde çok şeyin değiştiğini, seçimlerin yapıldığını, hükümet üyelerinin belli olduğunu ve şimdi de ülkenin kendi ayakları üzerinde sağlam durabilmesi için orduyla polis teşkilatlarının hazırlandığını belirten Gül, Londra konferansında bu konuların ele alındığını ve yapılacak yardımların bir kez daha teyit edildiğini kaydetti.

  Gül, konferansta, Türkiye'nin görüşleri ve ilgisini anlattığını söyleyerek, Türkiye olarak sadece güvenlik açısından değil, eğitim ve sağlık alanlarında yaptıklarını da aktardığını bildirdi. Gül, oturumlarda bunların yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını, verimli bir toplantı olduğunu belirterek, birçok ikili görüşme de yaparak, Kıbrıs'la ilgili yapılan son açılımı bir kez daha hatırlatıp destek istediğini bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesine ilişkin soru üzerine Gül, Rice ile ayaküstü kısa bir görüşme yaptığını çünkü Rice'ın ABD Başkanı George Bush'un konuşması için ayrılmak durumunda olduğunu söyledi. Gül, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkenin dışişleri bakanıyla görüştüğünü de anımsattı. Siyasetçilerin mal varlıklarını açıklamalarına ilişkin süren tartışmaların hatırlatılması üzerine de Gül, bu konuyla ilgili hükümetin görüşünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığını söyledi.

  KIBRIS EYLEM PLANI

  Türkiye'nin son açılımı Kıbrıs eylem planına ilişkin soru üzerine de Gül, açılımın takdirle karşılandığını ifade ederek, bu konuda aceleci olmamak gerektiğini, değerlendirmelerin devam ettiğini ve diplomasinin bazı faaliyetlerinin kamuoyunun gözü önünde olmayabileceğini bildirdi. Gül, Rumların plana ilk tepkileri olumsuz olsa da, bir kez daha düşüneceklerine emin olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:

  “Türkiye olarak yapacağımızı yaptıktan sonra, Kıbrıs Türkleri ellerinden geleni yaptıktan sonra, ki 2003 yılından beri birçok açılım yapılmıştır, eğer bunların karşılığı görülmezse şüphesiz ki Türkiye ve Kıbrıs Türkleri yolunda devam edecektir. Bunu da bütün dünya biliyor. Türkiye'nin KKTC'ye desteği zaten hiçbir zaman zayıflamamıştır, daha da güçlü olarak devam edecektir.”

  KKTC'nin demokrasisi ve ekonomisiyle kendi ayakları üstünde duran bir yapıya kavuştuğuna işaret eden Gül, turist sayısının hızla arttığını, yeni 5 yıldızlı oteller yapılmakta olduğunu ve birçok ülkenin KKTC yetkilileriyle görüştüğünü, son olarak İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un engellere rağmen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında bir araya geldiğini anımsatarak, bütün bunların anlamlı gelişmeler olduğunu belirtti.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Eğer herhangi bir müspet netice gelmezse şüphesiz ki biz bildiğimiz yolda gayet kararlı bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı