Gündem Haberleri

  Gül: Türk askeri çatışmayacak

  A.A.
  22.08.2006 - 08:54 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Esad'la görüşen Dışişleri Bakanı Gül, Türk askerinin Lübnan'da çatışmaya karışmayacağını söyledi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Esenboğa havaalanında hareketinden önce gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Lübnan'a gönderilecek barış gücüne Türkiye'nin katkısıyla ilgili bir soru üzerine Gül, bölge ülkelerine yaptığı ziyaretler sırasında ilgili tarafların görüşlerini aldığını, ayrıca konuya ilişkin teknik çalışmaların yapıldığını kaydetti.
  Gül, “Bu değerlendirmeler tamamlandıktan sonra hükümetimiz kararını verecektir” dedi.

  Bakan Gül, ne kadar sürede karar alınabileceğine ilişkin soru üzerine, "Tabii ki durumun aciliyeti vardır. Ama bir taraftan da titiz ve dikkatli bir çalışma yapmak değerlendirmeler için esastır" diye konuştu.

  Bir haftadır gayet dikkatli çalışma yapıldığını ifade eden Gül, "İlgili herkesle görüşüyoruz. Diğer taraftan da kendi uzmanlarımız değerlendirmelerini yapıyor. Bu aylar alacak bir şey değildir, yakında bir neticeye varılacaktır" dedi.
  MGK'nın dünkü toplantısında bölgeye gönderilmesi planlanan Türk gücünün niteliğinin gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine Gül, MGK'da konuyla ilgili tüm bilgilerin geniş şekilde değerlendirildiğini, ancak değerlendirmelerin hala devam ettiğini sözlerine ekledi.

  Gül, Türkiye'nin Lübnan'a asker gönderme konusunda karar vermesi durumunda, bunun kesinlikle herhangi bir çatışma içine girecek, yerli unsurlarla karşı karşıya gelecek veya onların silahsızlandırılması gibi bir misyonu üstlenmeyeceğini söyledi.

  Gül, Lübnan'da bir ay süren çatışmaların durdurulmasını sağlayan 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının kabulünü takiben kararın uygulanmasına Türkiye'nin verdiği önemi vurgulamak amacıyla Lübnan, İsrail ve Filistin'i ziyaret ettiğini hatırlatarak, ilgili taraflarla güçlendirilmiş BM barış gücünün Lübnan'ın güneyine konuşlandırılmasına ilişkin ilgili görüş ve değerlendirmelerde bulunduklarını kaydetti.

  Suriye ziyaretinde de Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ile bir araya gelip, konuya ilişkin görüşlerini birinci elden öğrenme imkanı bulacağını söyleyen Gül, "Ziyaretimin amacı, içinden geçmekte olduğumuz bu zor dönemde bölgemizin barış ve istikrarı açısından yapabileceğimiz katkılara ilişkin görüş alışverişinde bulunmaktır" dedi.

  Gül, BM kararının tam olarak uygulanmasının bölge ülkeleri olarak herkesin yakından ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, “Bölgemizde huzur ve sükunetin tesisi için ilgili tarafları 1701 sayılı karara uygun hareket etmeleri yönünde teşvik etmek, bölge ülkeleri olarak hepimizin ortak sorumluluğudur ve hepimizin çıkarınadır” diye konuştu.

  Bakan Gül, şöyle devam etti: "Türkiye krizin başından bu yana bir taraftan bölgedeki olumsuz gidişatın durdurulması için yoğun diplomatik çaba göstermiş, diğer taraftan da hem Lübnan halkına hem de Suriye'ye sığınmış Lübnanlılara başta gıda, ilaç ve çadır olmak üzere acil insani yardım yapmıştır, önümüzdeki günlerde de yapmaya devam edeceğiz."

  LÜBNAN'A ASKERİ GÜÇ

  BM'nin Türkiye'den kara gücünün yanında deniz gücü talep ettiği ve bunun da bölgede çatışma riskini artırabileceği yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Gül, şunları kaydetti:

  "Birçok haberler çıkıyor, ancak söylediklerim gayet açıktır. BM'nin 1701 kararı orada UNIFIL'in durumunu daha güçlendirici, asker sayısını 15 bine çıkartacak uluslararası bir gücü öngörmektedir. Ayrıca bununla ilgili kurallar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Ülkeler bununla ilgili katkı yapacak mı yapmayacak mı, bunlar değerlendirmelerin sonunda ortaya çıkacaktır.

  Bu işlerde herkes dikkatli hareket etmek zorundadır, ama Türkiye olarak eğer biz buraya katkı yapma durumda olursak, bu kesinlikle herhangi bir çatışma içine girecek, yerli unsurlarla karşı karşıya gelecek veya onların silahsızlandırılması gibi bir misyonu kesinlikle üstlenmeyecektir. Bununu da herkes bilmektedir."

  İRAN

  İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik süreçle ilgili soru üzerine Gül, Türkiye'nin bu konuda çok uğraştığını, Türkiye'nin görüşlerinin hem İran hem de dünya tarafından bilindiğini söyledi. Gül, "Ümit ederiz ki bu işler diplomatik yollarla çözülür" dedi. Bakan Gül, İran'ı ziyaret edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine de İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile geçen hafta İstanbul'da bir araya geldiğini hatırlatarak, “Kendisiyle bu konuları uzun bir şekilde konuştuk" dedi.

  1.5 SAATLİK GÖRÜŞME

  Temaslarda bulunmak üzere günübirlik ziyaret için bu sabah Şam'a gelen Gül, Esad'la Rawda Sarayı'nda yaklaşık 1,5 saat görüştü. Yaklaşık 45 dakika olarak planlanan, ancak 1,5 saat süren görüşmede basına açıklama yapılmadı.

  Görüşmede iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Lübnan'daki çatışmaların sona ermesinin ardından yaşanan gelişmeler, bu çerçevede Lübnan'a gönderilecek uluslararası güç ve bu güce Türkiye'nin katılımı gibi konular ele alındı. Bakan Gül, Esad'ın ardından Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara ile bir araya geldi.

  GÜL: ESAD'IN SÖYLEDİKLERİ ÜMET VERİCİ

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan dinlediklerinin gelecekle ilgili çok ümit verici olduğunu" söyledi.

  Bakan Gül, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Ziyaretinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Gül, Devlet Başkanı Esad, Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara ve Dışişleri Bakanı Muallim ile yararlı görüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerde bölgede son bir ayda olup bitenleri gözden geçirdiklerini, barışın nasıl sağlanacağını konuştuklarını kaydetti.

  Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Başkan'dan dinlediklerim gelecekle ilgili çok ümit vericiydi. Barışın sağlanması için, barış çalışmalarının tekrar başlayabilmesi için yeni bir fırsatın ortada olduğunu Sayın Başkan'dan ve meslektaşlarımdan duymak gerçekten çok ümit vericiydi. Buna inanıyoruz, arzu olduktan sonra bir fırsat da ortaya çıkar."

  Bakan Gül, "bölgede olup bitenlerden herkesin ders çıkartıp, barıştan başka bir yol olmadığını görmesi gerektiğini" de vurguladı.

  Türkiye'nin Lübnan'a gidecek olan askeri güce katılımı hakkında henüz karar vermediğini belirten Gül, "Bu güce Türkiye'nin bir katkısı olursa Suriyeli yetkililerin bundan memnuniyet duyacaklarını duymak bizi memnun etmiştir" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı