Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: Suriye'nin işin nereye varacağını görmesi lazım

  Hakan ÇELİK - ABU DABİ (DHA)
  30.01.2012 - 22:15 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yaptığı ziyareti takip eden Türk gazetecilerle sohbet etti. Gül, Suriye konusunun BM'ye taşınması ile ilgili olarak "Suriye yönetiminin işin nereye varacağını görmesi lazım ve ona göre kendisine uzatılan bu diyalog, diplomasi, çözüm yollarını dikkate alması lazım" dedi.

  Gül, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife ile yaptıkları görüşmenin verimli geçtiğini, önemli konuları ele aldıklarını, ilişkilerin siyasi anlamda mükemmel bir şekilde geliştiğini belirtti.

  BAE'nin bölgenin ikinci büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Gül, iki ülke arasındaki 5 milyar dolarlık ticaret hacminin 10 milyar dolar olmasının hedeflendiğini söyledi.

  Türkiye'deki yatırım ortamına da değinen Gül, "Biz yatırım ortamını ne kadar iyileştirdik dersek diyelim, demek ki hala noksanlarımız var. Bu tamamen güvenle ilgili. Dünyanın her tarafına bu kadar büyük yatırım yapan insanlar, Türkiye gibi büyük, potansiyeli olan, önü açık olan bir ülkeye daha çok yatırım yapacaklardır. Bu da bizim açımızdan elzem. Bizim kendi tasarruflarımızla Türkiye'yi istediğimiz yere daha süratli taşımamız mümkün değil" dedi.

  Görüşmelerde Suriye ile ilgili konuların görüşüldüğünü, bu konuda BAE'nin Arap Birliği ile hareket ettiğini söyleyen Gül, Arap Birliği'nin Suriye konusunu Birleşmiş Milletler'e taşımasının nasıl bir sonuç doğuracağına ilişkin soru üzerine de şöyle konuştu:

  "Bütün bunların en büyük katkısı şöyle olacaktır; Suriye yönetiminin işin nereye varacağını görmesi lazım ve ona göre kendisine uzatılan bu diyalog, diplomasi, çözüm yollarını dikkate alması lazım. Burada en önemlisi o. Biz ta başında, geçen yıl söylediğimiz, 'Bu işler rüyanızda göremediğiniz noktalara gelecek. Onun için bugün ne yaparsan katkısı olur ama yarın ne yaparsan yap geç olur' demiştik. Şimdi artık her şey için geç. Dün de Şam'ın etrafında büyük olaylar oldu."

  Gül Türkiye'nin çevresinde sıcak problemler geliştiğini belirterek "Çevremiz de hep ısınıyor. Biz de onları hep soğutalım diye uğraşıyoruz. Bizim bütün arzumuz da bu meselelerin diyalogla, diplomasiyle çözümüne katkıda bulunmak Türkiye olarak. Türkiye'nin bu gücü, kapasitesi var, bunu da herkes biliyor. Onun için hiçbir dönemde bu kadar aktif olunmadı çünkü o kadar çok olay var ki" diye konuştu.

  Görüşmelerde BAE televizyonlarında gösterilen Türk dizilerinin de gündeme geldiğini anlatan Gül, kendisine "Dizilerin sonunu söyleyin, yoksa hanımları televizyonların başından kaldıramıyoruz" diye espri yaptıklarını aktardı.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı