Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: Sözlerim amacını aştı

  Hürriyet Haber
  26 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Şubat 2006 - 10:40

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, HAMAS ziyaretiyle ilgili basına yönelik suçlamalarında "servis" sözcüğünü kullanmasının "doğru olmadığını" kabul ederek geri adım attı.

  Gül dün Katar'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında "Türk basınının yabancı istihbarat örgütleri ve diplomatların manipülasyonuna açık olduğu yönündeki sözleriniz tepki çekti. Bu sözlere açıklık getirecek misiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

  "SERVİS" AŞIRI OLDU Ben herhangi bir gazetecinin maddi çıkar veya para karşılığı bir şey yaptığını düşünmedim bile. Bunu söylemedim de. Bu bağlamda servis sözünün yanlış anlamalara müsait olduğunu da bugün görüyorum. Bunu aşırı bir söz olarak görüyorum. En azından o kelimenin doğru olmadığını ifade ediyorum açıkça.

  Yalnız toplum olarak yönlendirmelere çok açık olduğumuz da gayet açık. Bazen Türkiye'nin çıkarları, düşünülmeden reyting uğruna, birkaç bin daha fazla satma uğruna nelerin yazılıp çizildiğine hep beraber şahitiz. Gönül isterki, basın dünyamız kendi içinde özgürce bir oto-kontrol mekanizması geliştirir. Filistin ziyaretiyle ilgili yazılan çizilenlere baktığımızda kendi diplomatlarımızın verdikleri bilgiye inanmayıp, yabancı diplomatların bilgileriyle hareket etmenin de yanlış olduğu kanaatindeyim.

  IRAK UYARISI Gül, Irak'ta şiddet ve saldırıların tırmanışını da büyük bir kaygıyla gözlediklerini belirterek, "Bu tırmanış sadece Irak'a değil; bütün bölgeye, komşu ülkelere ve dünyaya tehdit şeklindedir. Ne yazık ki birçok masum insan hayatını kaybetmektedir. Ortada kışkırtmaların, provokasyonların olduğu gayet açık şekilde bellidir" diye konuştu. ANKARA
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı