Dünya Haberleri

  Gül: Referandum ertelenirse biz yokuz

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 17:46 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Gül, "Referandumun 1 Mayıs sonrasına kalması, her şeyin sil baştan olması demek, biz buna yokuz" dedi. Yunan Hükümet sözcüsü de erteleme için girişimde bulunmayacaklarını söyledi. Yunanistan, referandum tavrını yarın açıklayacak.

  Gül'e TBMM Kulisi'nde gazeteciler, BM Genel Sekreteri Annan'ın ''taraflar kabul ederse referandum 1 Mayıs sonrasına ertelenebilir'' şeklindeki açıklamasını sordular.

  Gül, Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal aracılığı ile BM, AB ve diğer aracılar nezdinde girişimde bulunduğunu söyledi. Mutabakatın sonuna kadar devam etmesi gerektiğini kaydeden Gül, ''referandumun 1 mayıs sonrasına kalması, her şeyin sil baştan olması demektir. Biz buna yokuz. Hepsine bu görüşümüzü söyledik'' diye konuştu.

  RUMLARIN TÜZÜK OYUNU

  Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Ada'da yapılacak referandumu 1 Mayıs sonrasına erteleme çabaları, Ankara tarafından "oyun" olarak değerlendiriliyor. Diplomatik kaynaklar, anlaşma olmazsa, 1 Mayıs'ta Rum Kesimi'nin AB'ye "Kıbrıs Cumhuriyeti" adı altında girme yolunun açılacağına dikkat çekerek, bu durumda, AB ile Rum Kesimi arasında üzerinde uzlaşılmış ve Türk tarafını Rum Kesimi'ne "yamayan"  "Tüzük"ün etkinleştirilmeye çalışılacağına dikkat çekiyor.

  Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılması planlanan referandumun Rum kesimi tarafından ertelenmeye çalışılması, Ankara tarafından, Rum Kesimi'nin; AB ile Rum Kesimi arasında üzerinde uzlaşılmış ve Türk tarafını Rum Kesimi'ne "yamayan"  "Tüzük"ü etkinleştirmeye çalışma oyunu olarak değerlendiriliyor.

  Annan Planı'nın 24 Nisan'da Kıbrıs'ta referanduma götürülmesine ilişkin olarak Rum tarafının girişimleri, Ankara'da "oyun" olarak değerlendirildi. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin böyle bir girişimi kabul edemeyeceğini ve eğer böyle bir sonuca varılacaksa, BM, AB ve ilgili tüm tarafların en baştan bu yana boşuna uğraştığı izlenimi doğacağını vurguluyorlar.

  OYUN PLANI

  Diplomlatik yetkililere göre, 1 Mayıs 2004 tarihine kadar Ada'da bir çözüme ulaşılamazsa, Rum Kesimi AB'ye, tüm adayı temsilen "Kıbrıs Cumhuriyeti" adı altında girmeye hak kazanacak.
  Rum Kesimi ile AB arasında, üyelik müzakereleri kapsamında "Rumlar'ın AB'ye girişi sonrasında Türk tarafının 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne 'yamanması'na ilişkin bir Tüzük üzerinde de önceden uzlaşıya varılmış durumda. Türkiye'nin karşı çıktığı bu Tüzük, referandum ertelenirse ve dolayısıyla 1 Mayıs'a kadar çözüm gerçekleşmezse, Rum Kesimi'nce "AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti" ünvanıyla Türk tarafına dayatılacak.(ANKA)

  Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuşmasını dinlemeyeceğini hatırlatarak, ''bir gerginlik mi var?'' sorusunu da Gül, şöyle yanıtladı:

  ''Başbakan ile görüştüler. Herhalde burada söyleyecekleri, ona söyleyeceklerinden daha önemli değil. Ne gerginliği... Her şey açık, ortada. Türkiye ve Kıbrıs Türkleri bir daha böyle fırsat yakalayamaz. Herkes için bu optimum noktadır. Rumlar da konuya böyle bakmalı.

  Biz, anlaşma sonucunda ulaşılan mutabakata sonuna kadar sadık kalırız. Bundan endişe edilmesin. Onların da sadık kalması gerekir. Bizim için en iyisi bu değil. Bizim için en iyisi bağımsız devlettir. Ama bu anlaşma Avrupa'nın Doğu Akdeniz bölümünü cazibe merkezi haline getirir. Rumlar bunu iyi bilsinler. Farkında olmazlarsa kalırlar.''

  Gül, bir gazetecinin ''belki de farkındalar onun için 'hayır' diyorlar'' sözleri üzerine de ''Onu bizim hayırcılara söyleyin, onlar düşünsün'' dedi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamalarının sorulması üzerine de Gül, Türkiye'nin hala yanlış algılamalar içinde olduğunu söyledi. ''Hala kimse, Türkiye'nin AB müzakerelere hazır olduğunu iddia eden bir ülke konumunda olduğunun farkında değil'' diyekonuşan Gül, Orgeneral Özkök'ün konuşmasını ''takdir edilecek bir davranış'' olarak niteledi.

  Gül, hala Türkiye'yi başka türlü görmek isteyenler bulunduğunu ifade ederek, ''Biz bu yıl sonu müzakerelere başlayacağımızı söylüyoruz. Bu da demokratik olgunluğun bir noktaya gelmesi demektir'' diye konuştu.

  ANKARA: ERTELEME ANNAN PLANINA AYKIRI

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, Annan planının halkın onayına sunulacağı 24 Nisan'daki referandumun ertelenmesinin, ''planının temel hareket noktasına, çerçevesine, parametrelerine ve felsefesine aykırı'' olduğunu söyledi.

  Tan, haftalık basın toplantısında, Kıbrıs'ta referandumun ertelenmesine ilişkin tartışmalarla ilgili bir soru üzerine, Annan planının temel felsefesinin, Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık devleti kurulması ve birleşik Kıbrıs'ın 1 Mayıs'tan önce AB'ye üye olması olduğunu hatırlatarak, New York'ta başlayıp Burgenstock ile devam eden takvimin şu anda uygulanmakta olduğunu kaydetti.

  Tarafların referandum yasalarını çıkardıklarını kaydeden Tan, ertelemeden bahsetmenin, planın parametrelerine bütünüyle aykırı olduğunu kaydetti. Tan, ''Biz, referandumun ertelenmesinin Annan planının temel hareket noktasına, çerçevesine ve felsefesine aykırı olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.

  ATİNA ERTELEME İÇİN GİRİŞİMDE BULUNMAYACAK

  Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Atina'nın Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumların ertelenmesi için girişimde bulunmaya niyetli olmadığını söyledi. Kumuçakos, yaptığı basın toplantısında, Atina'nın ilgili tüm tarafların erteleme konusunda uzlaşmaları halinde, bu mutabakata uyacağını belirtti.

  ATİNA, REFERANDUM TAVRINI YARIN AÇIKLAYACAK

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumlara ilişkin hükümetin belirlediği tutumu yarın kamuoyuna duyuracağı açıklandı.

  Yunanistan hükümet sözcüsü Teodoros Rusopulos, bugün yapılan kabine toplantısından sonra gazetecilere, hükümetin konu üzerinde ayrıntılı bir değerlendirme yaptığını söyledi.

  Rusopulos, ''Sayın Karamanlis, yarın Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos'un başkanlığında yapılacak siyasi parti liderleri toplantısından sonra konuya ilişkin tutumunu açıklayacak. Bu noktada, konunun tüm yönlerinin ve ulusal çıkarlarımızın dikkate alındığını vurgulamak isterim'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı