Gündem Haberleri

  Gül öğretmeniyle buluştu

  A.A
  24.11.2009 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bugün ne mutlu ki ülkenin her köşesinde, sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma anlayışıyla çalışan öğretmenlerimiz üstün bir görev bilinci içerisindedir” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve 81 ilden gelen öğretmenlerle Çankaya Köşkü'nde öğle yemeğinde bir araya geldi.

  Konukları büyük resepsiyon salonunun girişinde karşılayan Gül, öğretmenlerle tek tek tokalaştı.

  Gül, davetliler arasında bulunan Kayseri Lisesi'nden coğrafya öğretmeni Mefkure Kılınçarslan'ın elini öptü ve fotoğraf çektirdi. Kılınçarslan ile kısa süre sohbet eden Gül, Kılınçarslan'a, “Sizi çok iyi gördüm” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül de, devletin ilgisini, milletin minnet duygularını ve şükranlarını göstermek için Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü'nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve geleneksel hale gelen buluşmanın devam edeceğini söyledi.

  “Mutlu, huzurlu, modern ve güçlü bir ülke olmanın yolu eğitimden geçmektedir” diyen Cumhurbaşkanı Gül, eğitimin kalkınma ve gelişmenin de ana unsuru olduğunu vurguladı.

  Abdullah Gül, küreselleşen dünyada ülkenin geleceğinin yeni nesillerin nitelikli bir eğitim alarak yetiştirilmesine bağlı olduğuna işaret ederek, özellikle Türkiye gibi büyük, genç nüfusa sahip olan bir ülkede eğitimin öncelik verilmesi gereken alan olduğunu kaydetti.

  GENÇ NÜFUSUN ÖNEMİ

  Gül, genç nüfusun başarılı bir gelecek için ciddi bir potansiyel oluşturduğuna işaret ederek, “Bu güçlü potansiyelin verimli bir şekilde değerlendirilmesi, ülkemizin hedeflediği seviyeye ulaşmasını da sağlayacaktır. Bu da mutlu, müreffeh ve güçlü bir Türkiye'dir” dedi.

  Türkiye'nin bu anlayışla eğitime daima büyük önem verdiğini ve nitelikli eğitimi sürekli gündeminde tuttuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, eğitime bütçeden ayrılan kaynakların son yıllarda artırıldığını, okullaşma oranının da sevindirici bir şekilde arttığını söyledi.

  Gül, bütçede artık en büyük payın milli eğitime ayrılmasının da en büyük gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.
  2008-2009 eğitim-öğretim yılında okul sayısının 60 bine yaklaştığını, öğrenci sayısının ise 21 milyonu aştığını ve öğretmen sayısının da yaklaşık 760 bin olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu büyük bir rakamdır. Bir çok devletin, ülkenin nüfusundan daha büyük bir öğrenci sayısına sahibiz. Bu aynı zamanda Türkiye'nin büyüklüğünü göstermekte ve bununla da gurur duymaktayız” diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Gül, böyle büyük bir alanla ilgilenen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun görevinin zor olduğunu belirterek, Çubukçu'ya başarı ve kolaylıklar diledi.

  “ÖĞRETMENLİK YENİ NESİLLERE ADANMIŞ BİR HAYATTIR”

  Cumhurbaşkanı Gül, öğretmenlere hitaben de şunları kaydetti:
  “Eğitimin fonksiyonlarını yerine getirmesi ve toplumsal gelişimin hız kazanması her şeyden önce öğretmenlerin gayretine bağlıdır. Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik, dünyanın her ülkesinde onurlu ve en itibarlı meslektir.
  Bugün ne mutlu ki ülkenin her köşesinde sorumluluklarını, sorunlarından üstün tutma anlayışıyla çalışan öğretmenlerimiz, üstün bir görev bilinci içerisindedir. Sizler Türkiye'nin farklı illerinden geldiniz, ama bu farklı illerimizin çok farklı özellikleri var. Bazen avantajları, bazen de zorlukları olan yerlerden geldiniz. Bütün bunları geride bırakıp büyük bir sorumluluk bilinci içerisinde evlatlarımızı yetiştirmekle meşgulsünüz. Bu kutsal mesleğin temsilcileri, değeri hiçbir maddiyatla ölçülemeyecek kadar büyük fedakarlığın timsalidir. Öğretmenlik esasında bu ülkeye, yeni nesillere adanmış bir hayatı ifade etmektedir.
  Memleketin en ücra köşelerinde büyük fedakarlıklarla hepiniz hizmet veriyorsunuz. Yeni nesilleri, bu manada ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz eğitimci ordumuzun varlığı, milletimize daima güven vermektedir. Çocuk ve gençlerimizi karakterli ve ahlaklı, bilgili, ülkesine bağlı, vatansever, insanlara, farklı düşüncelere saygılı, hoşgörülü, yeteneklerini geliştirebilen, düşünebilen, bilgiye ulaşabilen, çok okuyan, sorgulayan özgür bireyler olarak yetiştirenler sizlersiniz. Yani yeni nesillere, geleceğimize şekil verenler sizlersiniz.”

  Mustafa Kemal Atatürk'ün de “Öğretmenler yeni nesiller sizin eseriniz olacaktır” sözüyle bunu ifade ettiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, öğretmenlerin sıkıntılar ya da zorluklarla karşılaşsalar dahi görev anlayışlarından, ideallerinden taviz vermeden, büyük bir sevgiyle görevlerini yaptığını söyledi.

  ÖĞRETMENLİK BİLGELİK MESLEĞİDİR

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin 86 yılda geldiği seviyenin öğretmenlerin eseri olduğunu dile getirerek, daima ülkenin ve milletin yücelmesinin, mutlu olmasının, varlığını sonsuza dek sürdürmesinin hedeflendiğini, bunun da öğretmenlerin hayata hazırladığı genç beyinlerle, yetiştirdiği nitelikli kuşaklarla başarılacağından kuşku duymadığını belirtti.

  Öğretmenlerin görevinin hiç bitmeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Çünkü öğretmenlik yaygın kabul gördüğü şekilde bir bilgelik mesleğidir. Öğretmenlikten, yeni nesillere yol göstermekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinizi de biliyoruz. Emekli bile olsanız bu göreviniz devam edecektir” dedi.
  Abdullah Gül, bilim ve teknolojideki yenilikler sayesinde dünyada hızlı değişimler yaşandığını, ülkelerin eğitim sistemlerinin de çağın gerekleri doğrultusunda gözden geçirildiğini ifade etti. Yeni bilgi kaynaklarının, bilgileri güncelleştirmeyi zorunlu kıldığını belirten Gül, bu durumun da öğretmenlerin sorumluluğunun kat kat artırdığına işaret etti.

  “Öğretmenler olarak sizler, öğrencilerinizden daha ileride olmak durumundasınız” diyen Gül, enformasyon çağının imkanlarının öğrencilere pek çok imkan sunduğunu, daima öğrencilerinden önde olması gereken öğretmenlerin de kendilerini yenilemesi gerektiğine vurgu yaptı.
  Cumhurbaşkanı Gül, öğretmenlerin “Bir taraftan öğretirken bir taraftan da yenilikleri öğrenerek takip etmesi gerektiğini” belirterek, bunu öğretmenlerin karşı karşıya olduğu “en önemli meselelerden birisi” olarak niteledi.

  Öğretmenlerin haklarının hiçbir zaman ödenemeyeceğini dile getiren Gül, eğitimde kalite ve verimliliğin sürekli artmasının sunulan imkanların daha iyi olmasıyla mümkün olacağına işaret etti. Bu noktada, kurumlara, hükümete, bakanlığa önemli görevler düştüğünü ifade eden Gül, kendisinin de öğretmenlerin en iyi imkanlara kavuşması için gayret göstereceğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini, “Yarınlarımızı emanet ettiğimiz, sonsuz sevgi ve sabırla çalışan, güçlüklere gönül rızasıyla katlanan, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Sizin ve şahsınızda bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum” diyerek bitirdi.
  Yemekte konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da, öğretmenleri kabul ettiği için Gül'e teşekkür etti.

  Öğretmenler Günü'nün bir yandan öğretmenlere duyulan minnet ve değeri gösterme fırsatı verdiğini dile getiren Çubukçu, bir taraftan da kutsal öğretmenlik mesleğinin sorunlarının kamuoyunda daha etkili bir şekilde tartışılmasına vesile olduğunu belirtti.

  Çubukçu, “Öğretmenlerimizin özverili çalışmalarıyla bugünlerimize geldiğimiz gibi, aydınlık yarınlara da yine öğretmenlerimizin bu uğurda sürdürecekleri çabayla ulaşacağımızın bilincindeyiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı