Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: NATO barış ve istikrar için önemli

  A.A.
  18 Şubat 2006 - 10:13Son Güncelleme : 18 Şubat 2006 - 10:13

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, NATO’yu Türkiye’nin yakın çevresindeki hassas coğrafyada barış ve istikrarı korumak için önemli bir unsur olarak gördüklerini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 54’üncü yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, "NATO’nun değişen güvenlik tehditlerine karşı sürdürdüğü mücadelede 54 yıldır önde gelen bir müttefik olarak yer alan Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarı korumaya yönelik çabalarının süreceğini" belirtti.
  Önümüzdeki Kasım ayında Riga’da yapılacak olan zirvenin önemine de değinen Gül, "Bu zirvede alınacak kararların, NATO’yu 21’inci yüzyılda daha etkin ve dinamik bir teşkilat olarak taşıyacağına inanıyoruz. NATO’nun önümüzdeki dönemde ortaklık ilişkilerini pekiştirmesini, Türkiye’nin yakın çevresindeki hassas coğrafyada barış ve istikrarı güçlendirmede önemli bir unsur olarak görüyoruz" dedi.

  Gül ayrıca, Türkiye’nin ISAF çerçevesinde Afgan halkının refah ve barışa kavuşması yolunda iki defa sağladığı yardımı önümüzdeki dönemde Kabil Bölge Komutanlığını üstlenerek devam ettireceklerini söyledi.
  Dışişleri Bakanı Gül, "İttifak içerisinde oynadığı rolün önemini her fırsatta kanıtlayan Türkiye, bundan böyle de üzerine düşen görevleri yerine getirmeye ve NATO’nun dünyada barış ve güvenliğe olan katkılarının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı