Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: Müzakere başlamazsa stratejimiz değişir

  Paris
  03 Ekim 2005 - 10:56Son Güncelleme : 03 Ekim 2005 - 10:56

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ile üyelik müzakerelerinin başlamaması halinde Türkiye’nin uluslararası stratejisinin değişebileceği sinyalini verdi.

  Gül, "Bizim etrafımızdaki söylenenleri dinleyeceğiz. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada, Rusya’dan Filistin’e kadar" dedi.

    

  Abdullah Gül, Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro’ya verdiği demeçte, üyelik müzakerelerinin başlamaması halinde Türkiye’nin ne yapacağını değerlendirirken, "Oturup düşüneceğiz" dedi.

   

  Gül "Oturup düşüneceğiz ve etrafımızda söylenenleri dinleyeceğiz. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada, Rusya’dan Filistin’e kadar" dedi.

    

  Le Figaro, Abullah Gül’ün sözlerini değerlendirirken Gül’ün açıklamaları için, "Kısacası, bakan Türkiye’nin uluslararası stratejisini tamamen değiştirmekle tehdit ediyor" diye yazdı.

    

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise ihtiyatlı bir biçimde Avrupa’yı uyardığını kaydeden gazete, Erdoğan’ın "Ya AB siyasi olgunluğunu göstererek dünya çapındaki bir güç, bir oyuncu olma kararını vererek ya da Hıristiyan bir kulübü olmakla yetinecek" yönündeki sözlerine dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı