Gündem Haberleri

  Gül: Lübnan'ın arzusuna göre hareket ederiz

  BEYRUT (A.A)
  16.08.2006 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Lübnan hükümeti, halkı ve bütün Lübnan gruplarının arzusuna bakarak hareket ederiz” dedi.

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'a günübirlik ziyarette bulunan Gül, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya geldi. Yarım saat süren görüşmeden sonra basına açıklamada bulunan Gül, Türk halkının ve devletinin Lübnan halkıyla dayanışmasını göstermek için Beyrut'ta bulunduğunu belirtti. Gül, günübirlik ziyaret için geldiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

  Bir gazetecinin “Türkiye'nin, Lübnan'ın güneyine BM denetiminde gönderilecek çok uluslu güce katılmaya karar vermeden önce İran, Suriye ve İsrail ile temasa geçip geçmeyeceğine” ilişkin sorusuna karşılık, bu süre içinde Türkiye'nin bölge ülkeleriyle temas içinde olduğunu belirten Gül, şunları söyledi:

  “Gerek Suriye ile gerekse bölge ülkeleriyle çok önemli görüşmelerimiz oldu. Ayrıca İsrail ile görüştük, onlarla ve bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam edecek. Biz, ancak Lübnan hükümetinin, Lübnan halkının ve bütün Lübnan gruplarının arzusuna bakarak hareket ederiz.”

  Bir gazetecinin, “Türkiye'nin Lübnan'ın güneyine BM denetiminde gönderilecek uluslararası barış gücüne katılıp katılmayacağı, katılacaksa şartlarının olup olmadığı” sorusunuysa Gül, şöyle yanıtladı:

  “Meclis Başkanıyla çokuluslu güce katılınması konusunda görüşmelerimiz oldu. Lübnan'ın güneyine çok uluslu güç yerleştirilmesiyle ilgili Başbakan Fuad Sinyora, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak görüşünü dile getirdi. Bunu kendi içimizde görüşmeye devam ediyoruz. Bizim görüşümüz başından beri şöyle oldu: BM'nin muhakkak isteğinin olması, ateşkesin sağlanması ve BM güçlerinin sadece barışı koruması... Bu güce farklı misyonların yükletilmemesi gerekir, Lübnan'ın halkına karşı kuvvet olarak kesinlikle algılanmaması gerekir. Henüz karar vermiş değiliz.”

  GÜL, HARİRİ VE SİNYORA İLE GÖRÜŞTÜ

  Basın toplantısının ardından eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri ile 40 dakika süren bir görüşme yapan Gül, bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada da, BM'nin 1701 sayılı kararının önemli olduğunu, bunun uygulanması gerektiğini belirtti.

  Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmeye geçen Gül, daha sonra Sinyora'nın vereceği yemeğe katılacak. Gül, yemekte Beyrut'ta bulunan bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da görüşecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı