Gündem Haberleri

  Gül: Kerkük için referandum, herkesin rızasıyla yapılmalı

  ANKA
  10.08.2006 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül görüştüğü Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi’ye “Kerkük için referandum, herkesin rızasıyla yapılmalı” mesajını iletti.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İstanbul’da biraraya geldiği Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi’ye “Kerkük için referandum herkesin rızasıyla yapılmalı” mesajını verdi. Türkiye’nin PKK ile mücadelede kararlılığını aktaran Bakan Gül, Irak Yönetimi’nin PKK’nın tasfiyesi yönünde attığı adımlar hakkında El Haşimi’den bilgi aldı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı El Haşimi ile sabah saatlerinde İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşmede Kerkük’ün statüsü ve PKK’nın Irak’tan tasfiyesi konularında kritik mesajlar verdiği öğrenildi. Diplomatik kaynaklar Gül’ün Kerkük’ün özel durumuna değinerek 2007 yılında statüsünün belirlenmesi amacıyla yapılması öngörülen referandumun aceleye getirilmemesini istediğini söyledi. Gül’ün El Haşimi’ye “Acele edilmesin, gerilime neden olmamak için tüm kesimlerin rızası aransın. Kerkük için referandum herkesin rızasıyla yapılmalı” telkininde bulunduğu öğrenildi. Görüşmede Gül’ün Türkiye’nin terör örgütü ile mücadelede kararlılığının altını çizdiği ve Haşimi’nin kendisine PKK’ya karşı aldıkları önlemler hakkında verdiği bilgileri dinlediği belirtildi. Diplomatik kaynaklar görüşmede sınır ötesi operasyon konusunun ele alınmadığını vurguladı. Haşimi’nin Irak Yönetimi’nin PKK’ya karşı aldığı önlemler arasında PKK bürolarının kapatılması ve sınır güvenliğinin güçlendirilmesi konularını sıraladığını belirten kaynaklar Irak Devlet Başkanı Yardımcısının ABD’nin atamaya hazırlandığı özel koordinatör ile de sıkı işbirliği yapacaklarını ifade ettiğini aktardı.

  GÜL TÜRKMENLERDEN BİRLİK İSTEDİ

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün sabah kahvaltısında biraraya geldiği 7 Türkmen milletvekili ise Türkiye’den destek beklediklerini aktardı. Gül, Şii ve Sünni Türkmenlerden oluşan gruba birlik içinde güçlenebilecekleri mesajını verdi. Diplomatik kaynaklar Gül’ün Türkmenlere “Birlik ve beraberlik içinde olmazsanız özellikle Kerkük’ün statüsü konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz” dediğini aktardı. Gül’ün “Irak’ın refahı için birlik ve beraberliğiniz örnek teşkil edebilir” telkininde bulunduğu belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı