Gül: Kaynaklar özel sektör eliyle daha verimli kullanılıyor

Hürriyet Haber
16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’yi iş dünyasının büyüttüğünü, geliştirdiğini ve modern ülke yaptığını söyledi.

Gül, TOBB’un 66. Genel Kurulu öncesi dün düzenlenen ve delegelikte 10, 20, 30 ve 50. yılını dolduran iş adamlarına hizmet şeref belgesi ve plaket töreninde, verilecek ödüllerin sembolik olduğunu, ancak  büyük anlam taşıdığını belirtti. Türkiye’nin artık özel sektör eliyle kalkındığını dile getiren Gül, “Türkiye’yi büyüten, geliştiren, modern ülke yapan iş dünyasıdır” dedi. Gül, Türkiye’nin bu durumu anladığını, daha önce devlet eliyle, sonra karma şekilde  yürütülen ekonominin nihayet özel sektörün liderliğinde kalkınacağının kabul edildiğini söyledi. Ekonomi ve hükümet politikalarının artık bu yönde çizilmeye başlandığını anlatan Gül, “Çünkü şu fark edilmiştir ki kaynaklar özel sektör eliyle daha verimli ve iyi harcanmaktadır. Devlet eliyle yapılan işlerde, üretimlerde kaynaklar çok israf edilmekte. Ama bir işin sahibi olunca elini taşın altına koymakta ve sonuna kadar verim almak için büyük gayret sarf etmektedir” diye konuştu.
Üretim ve vergi
Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarının üretim yaptığını, vergi ödediğini, ihracat gerçekleştirdiğini ve halkın ihtiyaçlarını karşıladığını vurgulayarak, devletin bu nedenle özel sektörün farkında olduğunu ve gereken desteği gösterdiğini kaydetti. Türkiye’de yapısal ve köklü reformların hayata geçirildiğini belirten Gül, Türkiye’nin yeniden yapılandırılmasında iş adamlarına önemli roller  verildiğini söyledi.
Tüccara kız vermek riskliydi
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “Son 30 yılda hem Türkiye hem sanayiciler olarak büyük bir başarı hikayesi yazdık. Bu ülkede tüccarın itibarı yokken tüccara kız verilmezken bunlar bu işe başladılar ve hepimize örnek oldular. İşte bu başarı hikayesi böyle yazıldı. Bu azim ve inançla önümüzdeki dönemde çok daha hızlı büyüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde en büyük sermayemiz birlikteliğimiz ve ortak aklımız olacak” dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise, “Biz seçime rağmen popülizme tevessül etmeden makro ve mikro reformları konuşuyoruz” dedi. TOBB 66’ncı Genel Kurulu öncesi, Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri, konseyler, oda, borsa başkanları, delegeler, Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Anıtkabir’i ziyaret etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı