ADANA HABERLERİ

Gül Karyaldız'dan Adana için seferberlik çağrısı

DHA
10.07.2018 - 13:57Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA) - ATATÜRK Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız, tarih boyunca 10 ayrı ve büyük medeniyet ile 18 ayrı siyasi yapılaşmaya tanık olan Adana'nın ekonomik ve sosyal açıdan tarihinin en zorlu dönemlerinden geçtiğini, bu duruma son vermek için tüm kesimlerin el birliğiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi.
AKDEV Genel Başkanı Gül Karyaldız, işsizlik oranının yükseldiği Adana'nın her geçen gün 'Bereketli Topraklar' unvanından uzaklaştığını belirterek harekete geçilmesini istedi. 15 ilçe ve 828 mahallesinde yaklaşık 2  milyon nüfusu barındıran ve 14 bin 125 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Adana'nın sosyoekonomik gelişmişlik bakımından 16. sıraya gerilediğini belirten Karyaldız, "Daha düne kadar 4. sırada bulunan Adana'nın 16. sıralara gerilemesi, işsizlikte Türkiye'de ilk sıraya yerleşmesi ve ödenmeyen kredi kartları borçlarının zirveye çıkması bu asil milletin evlatlarına yakışmamaktadır. Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü özelliğini taşıyan Taşköprü ve tarihi kaleleri, Akyatan, Tuzla Gölü gibi birkaç kıyı gölü ve Aladağlar'da Yedi Göller adıyla alınan küçük buzul gölü ile Barak Mahallesi'ndeki Karstik Dipsiz Göl adı verilen alabalığı ile ünlü göller olmasına rağmen Adana yerli ve yabancı turist fakirliği yaşamaktadır" dedi.
Karyaldız, "Orhan Kemal'lerin, Yaşar Kemal'lerin, Abidin Dino'ların ve Yılmaz Güney'lerin, 'Bereketli Topraklar' diye kitaplarında, tablolarında ve filmlerinde yer verdikleri Adana'nın, geçmişte fabrika servisleri ardı ardına giderken, bugün ardı ardına kapanan fabrikalar kenti olması dikkat çekmektedir. Tarih boyunca 10 ayrı ve büyük medeniyet ile 18 ayrı siyasi yapılaşmaya tanık olan Adana, ekonomik ve sosyal açıdan tarihinin en zorlu dönemlerinden geçmektedir" diye konuştu.
KALKINMA SEFERBERLİĞİ
AKDEV'in, toplumun yüklediği sorumluluk ilkesinden hareketle kalkınma seferberliği başlattığını anlatan Karyaldız, şunları söyledi:
"Türkiye'nin her yönden gelişip kalkınması adına bugüne kadar öncü projeler gerçekleştiren AKDEV, partiler üstü yapısı ile toplumun bütün katmanlarını, sivil toplum örgütlerini, sanayici ve işadamlarını, esnaf ve sanatkar kuruluşlarını bir araya getirerek, kentin bu makus talihini değiştirmeye taliptir. AKDEV, Atatürk'ün 'Bende bu vekaiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur' sözlerinden hareketle, Adana'nın yarınları adına önemli bir kalkınma meşalesini yakmak ve Adana'yı yeniden eski bereketli günlerine kavuşturmak için omuz omuza vererek bu onurlu mücadeleye Adanalıların da desteğini beklemektedir."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gül Karyaldız'dan Adana için seferberlik çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:00
 • Guneş
  05:35
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı