Gündem Haberleri

  Gül: İsviçreliler ayıp etti

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre’de yapılan cami minarelerine ilişkin referandumun sonuçlarını, “Temel hak ve özgürlüklere aykırı” diyerek eleştirdi.

  “Bu İsviçreliler için ayıp olmuştur” diyen Gül, dün Ürdün’e hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İsviçre’deki referandumla ilgili şöyle konuştu: “Konunun ciddiyetle takip edilmesi gerekmektedir. İslamofobia dediğimiz İslam düşmanlığının batı dünyasında nasıl geliştiğini göstermesi açısından dikkat çekici bir unsurdur. İsviçreliler için ayıp olmuştur” diye konuştu. Gül, yolculuğu öncesi Danıştay ile YÖK arasında yaşanan katsayı krizi nedeniyle YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı Köşk’e çağırarak bilgi aldı.

  Katsayı krizi için devrede

  Cumhurbaşkanı Gül, bu konuda yöneltilen bir soru üzerine de “Kendisi Danıştay’ın bana bu konularda YÖK’ün yetkili olduğuna dair 2 kararı olduğu bilgisini verdi. Sükunetle takip etmek gerekir” dedi. Gül, Ürdün’de de “YÖK bir formül üretiyor mu?” sorusunu “YÖK, öğrencileri zarara uğratmamak için çeşitli hazırlıklar yapıyor, yapmak zorunda” diye yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, rektör atamaları ile ilgili ise “Ben üniversitelerin yeniden düzenlenmesiyle ilgili fikirlerimi daha önce paylaştım. Üniversitelerdeki seçimlerin çok yara, iz bıraktığını söylemiştim” dedi. ? ANKARA
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı