Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül, İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştü

  A.A.
  15 Şubat 2006 - 13:32Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 13:31

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Gül ile Livni arasındaki telefon görüşmesinde, Filistin'deki seçimler sonrasında bölgedeki gelişmelerin değerlendirildiğini ve görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

  Türkiye'nin, barış sürecinin akamete uğramaması amacıyla hem İsrail hem Filistin tarafıyla bu tür görüşmeleri gerçekleştirmekte ve gerekli telkinlerde bulunmakta olduğuna işaret eden Tan, “Bundan sonra da bu telkinlerimizi sürdürmemiz tabiidir” diye konuştu.

  Tan, Yunanistan'daki kabine değişikliği çerçevesinde dışişleri bakanının da değiştiği hatırlatılarak, bu değişikliğin ardından kendileriyle herhangi bir temasın kurulup kurulmadığına ilişkin soru üzerine, Gül'ün, Yunanistan'ın yeni dışişleri bakanına bir tebrik mesajı göndereceğini kaydetti.

  Sözcü Tan, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in dün Ankara'da Gül ile yaptığı görüşmede, Almanya'da Alman vatandaşlığına geçen Müslümanlara yönelik uygulanan sualnamenin gündeme getirilip getirilmediğine dair soru üzerine de bu hususun gündeme geldiğini ve görüşmelerin önemli bir konusunu oluşturduğunu söyledi.

  Steinmeier'in, ülkesinde de bu durumun tepkiyle karşılandığını ve tartışıldığını ifade ettiğini kaydeden Tan, Alman bakanın, önümüzdeki günlerde bu sualnamenin bir dini hedef alıcı biçimdeki bölümlerinin düzeltilmesi konusunda süratle adım atmayı öngördüklerini belirttiğini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı