Gündem Haberleri

  Gül için Viyana'da olağanüstü güvenlik

  A.A
  02.05.2011 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üç günlük resmi ziyaret için bugün Viyana'ya geldi.

  Gül, Schwechat havaalanında Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, BM Viyana ofisi nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Tomur Bayer, AGİT daimi temsilcisi Büyükelçi Naci Sarıbaş ve büyükelçilik mensupları tarafından karşılandı.

  Havaalanındaki karşılama töreninde Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'i temsilen Federal Savunma Bakanı Norbert Darabos hazır bulundu.

  Havaalanından, Cumhurbaşkanlığı makamının da yer aldığı tarihi Hofburg Sarayı'na hareket eden Cumhurbaşkanı Gül, burada Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından askeri törenle karşılanacak.

  Gül ve Fischer, bir süre baş başa görüştükten sonra heyetler arası görüşmeye başkanlık edecek.

  Ziyaret programı çerçevesinde Avusturya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyon protokolünün imza törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Barbara Prammer ile görüşecek.

  Bugünkü temasları çerçevesinde Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl ile de bir araya gelerek, şeref defterini imzalayacak olan Gül, akşam da ev sahibi Cumhurbaşkanı Fischer'in onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

  Cumhurbaşkanı Gül'e, Viyana'ya yaptığı resmi ziyarette Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Devlet Bakanı Faruk Çelik eşlik ediyor.

  OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Avusturya polisi ziyaret dolayısıyla olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün askeri törenle karşılanacağı ve görüşmelerde bulunacağı tarihi Hofburg Sarayı'nın bulunduğu Ballhaus meydanı yerel saatle 11.00'den itibaren araç ve insan trafiğine kapatıldı.

  Balhaus meydanının trafiğe kapatılması kararının, ülkede yaşayan bazı aşırı grupların Cumhurbaşkanı Gül'e yönelik olası protestolarına karşı alındığı ve yasağın yerel saatle 15.30'a kadar süreceği bildirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı