"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Gül: Hukukun olduğu yerde ekonomi hızlı yükselir

ENDONEZYA dönüşü, gündemle ilgili çeşitli soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyada hem ekonomik gücü hem de siyasi gücün doğuya kaydığını, bunu yakından takip etmemiz gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu: “Her milletin onuru vardır. Küçük, büyük, fakir zengin hepsinin onurunu incitmeden telkin ve katkınızı sağlayacaksınız. Türkiye’nin durduğu yerde, siz ne kadar parlarsanız o kadar çok aydınlatırsınız. Ülkeyi güçlü yapan o ülkenin silahlı kuvvetleri değildir. Bir ülkeyi güçlü yapan o ülkenin politik siyasi yapısıdır. Demokrasisi hukuku getirir, bu olunca da ekonomi onun üstüne yükseliyor. Hukukun olduğu yerde ekonomi hızlı yükselir, hukukun olmadığı yerde zenginler yatırımı dışarıda, hukuku güçlü olan yerde yapar. Ekonomi güçlü olunca hukuk ve güvenlik teşkilatınız da güçlü olacaktır.”

ENDONEZYA İLE EKONOMİK İLİŞKİLER

Endonezya’da yaptığı ekonomik görüşmeleri de özetleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu ülkenin ekonomik işbirliği için büyük potansiyel olan ama şimdiye kadar ihmal ettiğimiz bir ülke olduğunu söyledi. Ziyaretinde siyasi konuların yanısıra ekonomik anlamda kapsamlı bir işbirliği hedeflediğimizi ortaya koyduklarını kaydeden Gül, karşılıklı ticaret hacmini önce 5, daha sonra 10 milyar dolar olarak hedeflediklerini söyledi. Endonezya’nın çok büyük altyapı yapacağını, kalkınma planına aldıklarını hatırlatan Gül, “Aslında önemli gelişmeler kaydettik; savunma sanayinde iş birliği için anlaşmalar imzalandı. Zırhlı araç satacağız, Aselsan’ın, Nurol’un, Roketsan’ın ve deniz alanında da gemi imalatıyla ilgili işbirlikleri protokole bağlandı. Dış ticaret açığımızı süratle kapatacağımız diğer alanlarda da önemli gelişmeler olacak” dedi.
Daha önce işbirliği için belirli bir zemin hazırlandığını, ziyarette bunun üzerine adımlar attıklarını, ilişkiler açısından “taçlandırıcı bir ziyaret” olduğunu kaydeden Gül, “Bundan sonra çok güzel gelişmeler olur. Büyük şirketler de arkadan gidiyorlar, inşallah iyi neticeler olur. Büyük bir nüfus, bakir bir alan, bir tarafta büyük bir zenginlik var, diğer tarafta büyük bir fakirlik var” şeklinde konuştu.
Amerika’nın, Avrupa’nın büyüyeceği kadar büyüdüğünü, Endonezya gibi 250 milyonluk bir ülkenin büyümesinin küçük ülkelere kıyasla çok daha etkisi olacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, sadece ticaretle olmayacağını, Türkiye gibi enerjide tamamen bağımlı iddialı bir ülkenin sürekli büyümesi için Endonezya’daki gibi kaynaklara ihtiyacı bulunduğu görüşünü tekrarladı.

LAPTOP BÜYÜKELÇİLİĞİ OLMADI

Petrol, doğalgaz başta olmak üzere kaynak açısından zengin ülkelerde Türkiye’nin bazı hakları şimdiden alması gerektiğini, Irak konusuna da böyle baktığını kaydeden Gül, Çin’in, Hindistan’ın bu ülkelerde bulunduğunu söyledi. Bazı Afrika ülkelerinde büyükelçilikler açılırken eleştirildiğini, “laptop büyükelçilik olacak” dendiğini hatırlatan Gül, şimdi bu ülkelerde büyükelçiliklerin zehir gibi çalıştığını vurguladı. Türkiye’nin kendi enerjisini içeride harcamayıp, dışarıya yöneltmesi halinde başarılı olduğunu, bu yolla soft power (yumuşak güç) bir ülke haline geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “O zaman sizin dışarıda saygınlığınız oluyor, sürekli ileriye giden bir ülke olmak için de siyasi yapınızı da dünyanın gelişmiş ülkelerine getirmeniz gerekiyor” dedi.

Perez'i Türkiye'ye değil en az gelişmiş ülkeler zirvesine çağırdım

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, seçim sürecinde siyasilerin kullandıkları ‘dil’ konusunda şu uyarıda bulundu: Bizde de atasözleri var. ‘Dil yarası kılıç yarasından daha derindir’ diye.. Herkesin söylemine kullandığı dile dikkat etmesi, söyleyeceğini düşünerek söylemesi gerekir. Kimsenin birbirinin yüzüne bakamayacak hale gelmesi, ne Türkiye’nin çıkarınadır, ne de halkın. Herkes bunu takdir edecek olgunlukta ama insanların bazı alışkanlıkları var.”
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, Kürt meselesi başta olmak üzere kendi iç problemlerini konsolide etmesi gerektiğini bu konuları TÜSİAD’ın davetinde tek tek söylediğini de anlattı.

X