Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: ‘Hak yerini buldu’

  SİNAN KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)
  06 Temmuz 2007 - 09:05Son Güncelleme : 06 Temmuz 2007 - 09:05

  NEVŞEHİR'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin , cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliği paketine itirazını 5'e karşı 6 oyla red etmesini ‘Hak yerini buldu’ diyerek yorumladı

  AKP Parti Nevşehir Milletvekili adayları Ahmet Erdal Feralan, AKP Milletvekili Rıdvan Köybaşı, Mahmut Dede ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte platforma çıkan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Nevşehir AKP İl Örgütü'nün Nevşehir Sebze Pazarı'nda düzenlediği mitinge katıldı.

  Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP'nin Cumhurbaşkannını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliğinin red edilmesi yönündeki başvurusunu ret etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Gül, 4,5 yıllık AKP iktidarı döneminde etkin bir hizmet anlayışı içerisinde halkın sorunlarını sona erdirmek için yoğun bir çaba harcadıklarını anlattı.

  Türkiye'de, Türk lirasından 6 sıfır atılması başta olmak üzere izlenen ekonomik politikalarla enflasyonun yüzde 7'ler seviyesine çekildiğini, hedeflerinin de yüzde 4'ler hedefine kadar enflasyonu çekmek olduğunu dile getiren Gül, ekonominin yanı sıra, eğitim, ulaşım, sağlık, konut ve daha birçok alanda ciddi sorunları halkla birlikte aşarak önemli ilerlemeler sağladıklarını ifade etti.

  Cumhurbaşkanlığı seçimi ne değinen Gül “Sizi buraya çeken ana sebeplerden biri de Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan gelişmeler. 70 milyonluk Türkiye, dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir ülke. Cumhurbaşkanı tarihi belli olmasına rağmen, Türkiye bugün Cumhurbaşkanını seçememiş bir ülke. Ne kadar üzücü. Başka ülkeler günü geldi, işte Fransa'da da Cumhurbaşkanı seçimi oldu. Oturdular, Cumhurbaşkanlarını birinci turda seçememelerine karşın ikinci tura giderek seçtiler. Ve Cumhurbaşkanı görevine başladı. Türkiye'de daha önce 3 tane Cumhurbaşkanı nasıl seçildiyse aynı kurallar uygulanırken, birden bire bir şey farkedildi. Meğerse, bu kurallar yanlış uygulanıyormuş Türkiye'de. Cumhurbaşkanlığı seçimi, yanlış uygulamayla yapılmış. Bunlar Türkiye'ye yakışmadı. Türkiye'nin savunduğu demokrasi ve hukuk anlayışına bunlar yakışmadı. Zannediyorlar ki, bunlar halkın gözünden kaçtı. Herkes biliyor bunu. Çünkü çok şükür Türkiye, 30 yıl önceki Türkiye değil, Türkiye artık açık bir toplum. Türkiye'de yüzlerce TV var. Canlı veriyorlar bilemiyorum. Çok uzaklardakiler bile, bunu olduğu gibi görüyor. Meclis'te ne olduğunu olduğu gibi gördünüz. Açık toplumun en güzel tarafı, kapılarının arkasında bir şey dönmediği. Dönerse, millet bunu görüyor. Sizler, ne olup bittiğini gördünüz. Madem ki, böyle bir sonuç ortaya çıktı, ‘Haydi o zaman Türk Milleti'ne gidelim. Halkımız ne diyorsa onun dediğini yapalım’ dedik ve bununla ilgili Anayasa değişikliğini yaptık. Anayasa değişikliği ismi halk olup da halktan korkan, kaçan ve Cumhurbaşkanını halk seçerse, tehlikeli olur diyen başka bir parti dünyada var mı yok mu ben bilmiyorum, ama yoktur. Ama hak yerini bulur derler ya işte bugün Anayasa Mahkemesi onların bu itirazını red etmiş. Yani şimdi millete soracağız. Millete diyeceğiz ki, ‘Arkadaşlar, kardeşlerim, Cumhurbaşkanı sen mi seçmek istiyorsun, yoksa milletvekillerimi seçsin. Tabii ki, neticesi belli ama görünen o ki, biraz daha israf yapıp sizleri yoracağız. Ama ne yapalım, demokrasi mücadelesi böyle.Ağır başlı hareket edersek, sabırlı hareket edersek, ülkemize bir annenin bebeğine sahip çıktığı gibi sahip çıkarak hareket edersek, netice her zaman halkın dediği yola çıkar. Onun için dir ki, halktan kaçış yok. 22 Temmuz'da, sandık önünüze gelecek. Sandık Türkiye'nin dört bir köşesine konulacak. 22 Temmuz'da eminim ki, siz onay verdiğinizde, bizler daha büyük bir sorumluluk ve çalışma azmiyle yolumuza devam ederiz. Bir diğer yanda da sizler Cumhurbaşkanı seçiminde yapılanlara cevap vermiş olursunuz. Bu cevabı da herkes alır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı