Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül Erdoğan’a kırgın mı

  ANKARA(ANKA)
  01.08.2006 - 15:27 | Son Güncelleme: 01.08.2006 - 15:34

  Diplomasi kulislerinde, Zapsu'nun elçilerle görüşmesi nedeniyle Gül'ün Erdoğan'a kızgın olduğu konuşuluyor.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kırgın olduğu iddia edildi. Başbakanlık Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun bazı büyükelçilerle görüşmesinin ardından Gül ile Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.

  Gül'ün istifa noktasına geldiği gerilim ile ilgili olarak Erdoğan'a "Dışişleri Bakanı ben miyim yoksa sayın Zapsu mu" diyerek sitemde bulunduğu öğrenildi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün hem uluslararası alandaki kritik gelişmelere karşın hem de Ortadoğu'da büyük bir kriz yaşanırken neden geri planda kalmaya özen gösterdiği merak konusu oldu.

  Diplomasi kulislerinde, Bakan Gül'ün Lübnan’a ilişkin diplomasi trafiğine mesafeli durduğu değerlendirmesi yapılırken "Gül bir çok ülkenin bakanı gibi neden Lübnan'ı ziyaret etmiyor? Diplomasi trafiğini neden Erdoğan yürütüyor" sorusuna da yanıt aranıyor.

  Dışişleri kaynakları, "Böyle bir ziyaret şu anda gerekli görülmüyor. Türkiye BM Güvenlik Konseyi üyesi değil ayrıca önce ateşkesin sağlanması gerekiyor" görüşünü aktarırken Gül'ün yerine neden Başbakan Erdoğan'ın bu trafiği yönettiği sorusu karşısında sessiz kaldı.

  KIRGINLIK İDDİASI

  Ankara kulislerinde öne çıkan iddia ise Gül'ün Erdoğan'a kırgın olduğu yönünde.

  Başbakanlık danışmanlarından Cüneyd Zapsu'nun bazı büyükelçilerle görüşmesinin basında yankı bulmasından rahatsız olan Bakan Gül'ün, Başbakan Erdoğan ile ilginç bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

  İstifa noktasına geldiği iddia edilen Gül'ün Erdoğan'a "Dışişleri Bakanı ben miyim yoksa Sayın Zapsu mu" sözleriyle sitem ettiği kaydedildi. Gül'ün yine aynı günlerde Zapsu'nun "yanlış anlaşılmayı" düzeltme çabaları karşısında soğuk davrandığı belirtildi.

  Öte yandan Zapsu'nun büyükelçilerle buluşmasından bir gün önce Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ertuğrul Apakan'ı bilgilendirdiği belirtilirken, Bakanlık kaynaklarının "bu doğru değil" bilgisini vermesi yine soru işaretlerine neden oldu.

  DAVUTOĞLU DA SIKINTIYA NEDEN OLMUŞTU

  Bakan Gül yine daha önce Başbakanlık danışmanlarından Ahmet Davutoğlu'nun inisiyatifi üzerine Ankara'ya davet edilen Hamas liderlerinden Halid Meşal nedeniyle yabancı muhatapları ile sıkıntılı anlar yaşamıştı. Gül'ün itirazına karşın Davutoğlu Başbakan'ın talimatı üzerine Beşar Esad ile görüşmek amacıyla bir süre önce Suriye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında tekrar Halid Meşal ile bir araya geldi. Gül'ün ve bu görüşmeden haberdar olmayan Dışişleri'nin "böyle bir görüşme gerçekleşmedi" demesine karşın Başbakan'ın bir süre sonra "Gerçekleşti" diyerek Gül'ü yalanlamasının kırgınlığın ilk tohumlarını attığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı