Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül: Elimizdeki kıymet ülkemizdeki siyasi istikrar

  Enver ALAS-Özkan ARSLAN / İSTANBUL (DHA)
  26 Haziran 2013 - 12:50Son Güncelleme : 26 Haziran 2013 - 12:50

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği 33. Ulusal Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin son 10 yıl içerisinde yapılan köklü reformlar sayesinde iç ve dış sarsıntılar karşısında korunaklı hale geldiğini söyledi.

  Şişli Cevahir Otel’de düzenlenen Uluslararası Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği 33. Ulusal Kongresi’ne Abdullah Gül’ün yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.

  3 gün sürecek kongrenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Gül, endüstri mühendisliğine ilgisinin yıllar önce siyasete atılmadan akademik hayatında başladığını belirterek, "Dünya değişiyor. Eski dünya değil bunun hepimiz farkındayız. Her şey hızla değişmekte ve dönüşmekte. Bilgi çok çabuk güncelliğini kaybetmekte. Artık hızlı düşünmek, hızlı uygulamalar hayatın en önemli faktörlerinden biri haline gelmiş vaziyette. Bu bağlamda uygulanması gereken yeni politikaların, yene süreçlerin, yeni örgütlenme süreçlerinin akademik bir platformda tartışıyor olmak hepimiz için gerçekten çok önemli" diye konuştu.

  Gül, azalan kaynakların verimli kullanılması, alternatif üretim politikalarının uygulanması ve disiplinler arası koordinasyonun sağlanmasında başarının, dünyanın gelişim hızına ayak uydurmaya bağlı olduğunu dile getirerek, endüstri mühendisliğinin analiz ve sorunlara çözüm bulma yeteneğinin önemini vurguladı.

  EKONOMİK VE SİYASİ REFORMLAR BUGÜNKÜ TÜRKİYE’Yİ ORTAYA ÇIKARDI

  Türkiye’de de endüstri mühendisliğinin önem kazandığını ve ön plana çıkmaya başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bilhassa son 10 yıl içerisinde Türk ekonomisinin çok büyük bir performans göstermesinde de bunun çok büyük bir katkısı vardır. Türkiye’de son 10 yıl içerisinde yakaladığımız siyasi istikrarla çok büyük hamleler yaptık. Bu hamleler hem ekonomide, hem siyasette, hem hayatımızın alanlarında gerçekleşti. Türkiye’de siyasi ve ekonomik reformlar hepsi el ele ilerleyerek bugünkü Türkiye’yi ortaya çıkardı. Gerçekleştirdiğimiz çok köklü reformlarla Türkiye, içiriden ve dışardan gelen bir çok şoklara karşı korunaklı hale geldi. Bunların da test edildiğini görüyoruz. İçerden zaman zaman karşılaştığımız çalkantılar, Türk ekonomisini hiçbir şekilde zarar vermediği gibi çok daha global planda, çok daha büyük şekilde gelen dalgalar, hep beraber şahit olduğumuz dünya finans krizleri Türk ekonomisinin herhangi bir şekilde büyük sarsıntı geçirmesine neden olmadılar. Bütün bunların sebebi son 10 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz çok köklü siyasi ve ekonomik reformlardır" şeklinde konuştu.

  ELİMİZDEKİ KIYMET, ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ İSTİKRARDIR

  Türkiye’nin önündeki ajandasının bu reform sürecini güçlü bir şekilde devam ettirmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Şu bir gerçek ki, Türkiye AB ile müzakerelere başlarken bir taraftan siyasi kriterler olan Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirirken, diğer taraftan da başka bir şart olan işleyen piyasa ekonomisini bütün hukuki, ekonomik altyapılarını yerine getirmiştir. Bütün bunlar Türkiye’nin bu başarısının altındaki çok önemli dinamiklerdir. Yapacağımız daha çok iş var. Bugün Türkiye’nin tek başına milli gelirinin 10 bin doların üzerine çıkması büyük bir başarıdır. Son 10 yıl içerisinde AB’nin büyümesinden 5 misli daha Türkiye’nin ekonomik büyümeyi gerçekleştirmesi bizim için çok büyük bir başarıdır. Ancak kendimizi gelişmiş ve kalkınmış ülkelerle mukayese ettiğimizde Türkiye’nin hala yol alması gerektiğini çok açık bir şekilde görüyoruz. Hiç şüphesiz elimizdeki kıymet, ülkemizdeki siyasi istikrardır." dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül ve Babacan’a Endüstri Mühendisleri Enstitüsü tarafından verilen hayat boyu endüstri mühendisliği üyeliği takdim edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı