Gündem Haberleri

  Gül’e ’Kuzey Irak’a girmeyin’ telefonu

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  09.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Washington Post Gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, geçen cuma günü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü telefonla aradığını ve Kuzey Irak’a müdahale edilmemesi talebinde bulunduğunu yazdı.

  Jim Hoagland’ın kaleme aldığı yazıya göre Rice, Gül’den bir güvence alamadı. Hoagland, bir Türk müdahalesinin Kuzey Irak’ı kan gölüne çevireceğini ileri sürdü ve bunun önlenmesinin, gelecek haftalarda, Bush ve onun için çalışan herkes için "bir numaralı öncelik olması gerektiğini" yazdı.

  BUSH BAŞARISIZ Hoagland makalesinde, Irak’taki kötü yönetilen işgal ile ortaya çıkan anarşideki tek istikrarlı bölgenin "Kuzey" olduğunu ve Kürtler’i kalıcı bir güvenceye almanın bir başarı olacağını belirtti. Mevcut durum ve Türkiye’nin PKK konusundaki meşru rahatsızlıkları karşısında Washington’un hızlı ve kararlı davranabilmesi gerektiğini belirten Hoagland, Bush Yönetimi’nin bunu yapmakta başarısız olduğunu kaydetti.

  KENDİMİZ KARAR VERİRİZ Gül, İzmir’de Rice görüşmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül "Bizim hiç kimseden bununla ilgili izin almamız sözkonusu değil. Türkiye her türlü kararı kendisi verir. ABD’ye sadece, Irak’ı işgal eden güç olduğu için, terörle mücadele söz konusu olduğunda, sadece Bağdat’taki Basra’daki değil, Kuzey Irak’a yerleşen terör örgütleriyle de mücadele edilmesi gerektiğini hatırlatırız. Kendisine bunları ifade ettik" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı