Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül’den işsiz gençlik yakınması

  Hürriyet Haber
  02 Ekim 2008 - 01:00Son Güncelleme : 02 Ekim 2008 - 01:00

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nüfusun çoğunluğunu oluşturan gençlerin, ciddi bir meslek sahibi olmadığından yakındı.

  Resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin hatırlatması üzerine genç işsizlerle ilgili şunları söyledi:

  "Gençler var ama bakıyorsunuz, ne duvar yapmaktan anlıyor, ne inşaattan, ne otomobil tamirinden, ne elektrikten, ne kaloriferden. Büyük nüfus var. Türkiye’deki büyük genç nüfus maalesef bir şey bilmiyor. Her meslek kendi içerisinde onurludur. Her meslek iyi yapılınca çok değerlidir. Küçük-büyük meslek diye bir şey yoktur. Bu sadece Hükümetin değil, herkesin üzerinde çok durması gereken bir konu."

  Salonda dolaşırken, YÖK Başkanı Özcan ile karşılaşan Gül ile Toptan, tekrar genç işsizleri gündeme getirdi. İlk olarak Toptan, Özcan’a dönerek, "Türkiye’nin iş gücü talebiyle bizim eğitilmiş insan gücümüz çelişiyor. Piyasa başka adam arıyor, biz başka adam yetiştiriyoruz" dedi. Özcan’ın, "Düzeltmek üzereyiz efendim" demesinin ardından Gül söze girerek, "Bu gerçekten günlük hayatımızın işi. Ufacık birşey yaptırın, ufak bir inşaat yaptırın, evinize bir elektrik işi yaptırın, işini iyi bilen çok az. Herkes diplomalı ama işini iyi yapan çok az" dedi.

  Özcan da, "Yakında teknoloji mühendisleri, uygulama mühendisleri geliyor. Teknoloji fakülteleri kuruyoruz. Teknik okulları kapatıyoruz" yanıtını verdi. Gül’ün, "Niye okunur okuduğunuzu uygulamak içindir" sözleri üzerine ise kendisi de ODTÜ’de ders veren Özcan, "Maalesef ODTÜ mezunları onu yapmıyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı