Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gül, Başbakan olacak mı, olabilecek mi?

Recep Tayyip Erdoğan'ın, en azından şimdilik, yani önümüzdeki 10 aylık süre için, tercihinin Abdullah Gül olmadığı ortada. Parti içindeki daha genç isimler; Tayyip Erdoğan'ın bir “yenilenme projesi” olarak tanımlanabilecek yaklaşımına, büyük ölçüde destek veriyorlar.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 2015 Haziran'da yapılacak seçimlere kadar Başbakan olması teknik olarak mümkün değil. Çünkü, milletvekili olmayan bir siyasetçinin Başbakan olmasının yolu kapalı.

Gül, AK Parti'ye genel başkan olabilir mi? Bunun yolu da dün itibariyle kapandı. Çünkü AK Parti'nin yeni Genel Başkanını belirleyecek olan kurultay, onun cumhurbaşkanlığı henüz bitmeden gerçekleşecek.

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 27 Ağustos'ta seçilecek genel başkanın, milletvekilleri arasından çıkacağını ifade etti. Sonuç olarak; Abdullah Gül'ün, Haziran 2015'teki seçimlere kadar partide herhangi bir yönetici görev alması, (başka bir kurultay daha toplanmazsa) mümkün görünmüyor.

Halefini Erdoğan belirleyecek

28 Ağustos 2014 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak Tayyip Erdoğan; parti içinde yapacağı istişarelerle, 27 Ağustos'tan önce, kendi halefini belirleyecek.

27 Ağustos'taki AK Parti Kurultayı'na, kadar Erdoğan'ın partideki resmi liderliği süreceği için; Erdoğan, bunu meşru kanallarla yapabilecek. 28 Ağustos'ta Erdoğan Çankaya'ya çıktığında; partinin liderliğine ve başbakan adaylığına gelecek isim, kesinlik kazanmış olacak.

Tekrar altını çizersek: 10 aylık süre için, Tayyip Erdoğan'ın yerine Abdullah Gül'ün parti lideri olmasının önü kapanmış bulunuyor.

Peki, Abdullah Gül, bu dönemde neler yapar, yapabilir? Son açıklamasını baz alırsak; görevi bitince, kurucusu olduğu partisine geri döneceğini söyleyebiliriz. Gül'ün, 2015 seçimlerinde, AK Parti'den milletvekili olma seçeneğini değerlendirmesini öngörebiliriz.

“Aksaçlılar”ın tercihi Gül

Partinin “kurucu abileri”ne baktığımız zaman, partinin bundan sonraki liderinin Abdullah Gül olması gerektiğine ilişkin bir mutabakattan söz edilebilir. Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç, Beşir Atalay gibi isimler; değişik vesilelerle, partinin Erdoğan'dan sonraki liderinin Gül olacağını, olması gerektiğini söylediler.

“Aksaçlılar”ın, bu ortak tutumlarını, Erdoğan'a da ilettikleri söyleniyor. Ancak şurası da bir gerçek ki, bu hareketin gerçek lideri ve asıl belirleyici ismi Tayyip Erdoğan.

Erdoğan'ın, en azından şimdilik, yani önümüzdeki 10 aylık süre için, tercihinin Abdullah Gül olmadığı ortada. Parti içindeki daha genç isimler; Tayyip Erdoğan'ın bir “yenilenme projesi” olarak tanımlanabilecek yaklaşımına, büyük ölçüde destek veriyorlar. Sosyal medyada, Gül'le ilgili sert ifadeler kullananlar AK Parti'li gençler bile var.

Üç dönem formülü; Erdoğan'ın partinin tabanıyla ve 'genç kuşak'la ilişkilerini diri tutan bir formül. Bu çerçeveden bakıldığında, “aksaçlılar”ın tutumunun etkili olması, çok kolay görünmüyor.

Erdoğan'ın tavrının, “paralel yapı” ile de ilgili olduğu söyleniyor. Gül'ün bu konuda gereken dinamizmi göstermeyeceği endişesi, Erdoğan'ın çevresinde dillendiriliyor.

Gül parti kurar mı?

Yıllardır, çeşitli kesimlerce, 'AK Parti iktidarından kurtulma formülü' olarak değerlendirilen senaryolardan birisi; Gül'ün Erdoğan'la kapışıp, yeni bir siyasi parti kurması. Bir dönem boyunca, Gül'le Cemaat'in birlikte hareket edebileceği teorileri de üretildi. Parti kurma girişimlerinden söz edildi.

17 ve 25 Aralık operasyonları döneminde, beklenenin tersi oldu. Gül, Erdoğan'a yönelik komplonun bertaraf edilmesi noktasında tavır aldı, beklentileri boşa çıkardı.(Gül'ün, Gülen'le Erdoğan arasında bir uzlaşma aradığını da eklemek gerekiyor.)

Gül, tecrübeli ve ihtiyatlı bir politikacı. AK Parti'den koparak ve Erdoğan'la çatışarak bir başarı aramanın; özellikle şu anki dengeler içinde, çok gerçekçi bir arayış olmayacağının farkındadır. Gül, şimdiye kadar, AK Parti dışında bir gelecek arayışına hiç yönelmedi. Bundan sonra da, bu çizgisinden vazgeçmesi, kolay görünmüyor.

Ancak, 10 aylık deneme süresinin sonunda olabilecekleri şimdiden kestirmek de zor. Deneyimli Abdullah Gül'ün, parti liderliği hedefinden kolay kolay vazgeçmeyeceğini göz önünde bulundurduğumuzda, denklem karmaşıklaşıyor. AK Parti içindeki dengelerin nasıl şekilleneceğini, zaman gösterecek. Önümüzdeki 10 ay, pek çok şeyi değiştirebilir ve değişik sürprizleri beraberinde getirebilir.

X