Gündem Haberleri

  Gül bahçesine çevrecilerden tepki

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün Göztepe Parkı'nı gül bahçesine dönüştürme projesi, Yeşil Kuşak Çevre Öncüleri Grubu'nun sert tepkisiyle karşılaştı. Grubun başkanı Sadi Ergün'e göre proje, Kadıköy gibi yeşil alanlara ihtiyaç duyulan yerde bir alanın daha yok olması anlamına geliyor. Park ve Bahçeler Müdürü Anılsın ise gül bahçesini savunuyor.

  Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün dört ay önce başlattığı Göztepe Parkı'nı gül bahçesine dönüştürme projesine, Yeşil Kuşak Çevre Öncüleri Grubu büyük tepki gösteriyor. Grubun Başkanı Sadi Ergün, Kadıköy gibi kalabalık bir yerde insanların rahatça dolaşıp spor yapabileceği yeşil alanların çok azaldığını, bunlardan biri olan Göztepe Parkı'nın yerine gül bahçesinin yapılmasının büyük yanlış olduğunu belirtti. Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Her şeyden önce böyle bir proje için kimsenin görüşü alınmadı. Buna biz de dahiliz. Büyükşehir Belediyesi herkesi ilgilendiren bu konuda nasıl tek başına hareket ediyor? Gül bahçesinin yapılmasıyla birlikte parkımızın toprak yapısı bozuluyor. Çünkü her tarafı betonla kapladılar. İnsanların nefes aldığı, spor yaptığı güzel bir alan yok ediliyor. Biz gül bahçesine karşı değiliz. Sadece yer hatalı. Parka dokunulmadan da gül dikilebilirdi. Havanın sürekli kirli olduğu Kadıköy'de gül bahçesine değil ağaca ihtiyacımız var.’’

  Semt sakinlerinden Ayhan Aydın ise parkın dörtte birlik kısmının gül bahçesi yapılacağını, geri kalan büyük alanın duvarlarla söz konusu yerden ayrıldığını belirterek, ‘‘Güzelim Göztepe Parkı'nın bütünlüğü bozuldu. Ağaçların bir bölümü sökülerek başka yerlere yerleştirildi. Yapılanların hepsi gereksiz. Harcanan para öncelikli işlere kullanılabilirdi. Gül bahçesi biraz lüks kaçıyor. Bana göre, burayı ileride ticari amaçla kullanacaklar. Aklıma başka bir şey gelmiyor’’ diye konuştu.

  Avrupa örnek alındı

  Gül bahçesi projesi kapsamında, Göztepe Parkı'nda 8 bin metrekarelik alana yüz çeşitten yedi bin adet gül dikilecek. Fransa, Avusturya, Hollanda gibi değişik ülkelerden ithal edilen güllerin dizaynı konusunda Fransız gül uzmanı Philip Manguay ile bir dizi temas yapıldı. Proje, Park ve Müdürlüğü'ne bağlı peyzaj mimarları tarafından çizilirken güllerin genetik araştırmalarının yapıldığı öğrenildi.

  Şu ana kadar yaklaşık beş bin gülün dikiminin tamamlandığını bildiren Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Faruk Anılsın, ‘‘Tarihimizde ve geleneklerimizde önemli bir yere sahip olan gül bahçelerinin yeniden kazandırılması amacındayız. Projeyi geliştirirken Avrupa'da bazı ülkelerdeki uygulamaları inceledik. Göztepe Parkı'nda gül bahçesinin yanı sıra, otomatik sulama sistemleri, spor alanları ve çocuklara yönelik trafik pisti yer alacak. Bütün bunlar yaklaşık 450 milyar liraya mal olacak’’ dedi.

  Kadıköy halkının potansiyeline ve birikimine güvendikleri için Göztepe Parkı'nı seçtiklerini söyleyen Anılsın, Yeşil Kuşak Çevre Öncüleri Grubu'nun, parka zarar verildiği yönündeki iddialara şöyle cevap verdi: ‘‘Çalışmaların yapıldığı alanda toplam 15 ağaç ile 60 süs çalısı ağaç sökme makineleri vasıtasıyla sökülerek aynı park içerinde uygun başka alanlara nakil edildi. Böylece bu ağaçlar yüzde 95 oranında korundu. Ayrıca yapılan sert zeminler ve beton kısımlar güllerin dizayn ve sergilenmesi için zorunlu olup benzeri tüm gül bahçelerinde mevcuttur. Çevre konusunda gösterilen tepkileri anlayabilirim. Ama gül bahçesiyle ilgili iddia ve eleştirilere katılmıyorum.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı