Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül Avrupa ziyaretini iptal etti

  A.A
  04.10.2008 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Pazar günü Fransa'ya yapacağı ziyaretini iptal etti.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'deki çatışmada 15 askerin şehit olması nedeniyle Fransa'ya yapacağı geziyi iptal etti.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

  “Sayın Cumhurbaşkanımız, Hakkari ili Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'nü hedef alan ve çok sayıda askerimizin şehit olmasına yol açan hain terör saldırısı nedeniyle, 6 Ekim tarihinde katılmayı planladıkları Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) tarafından düzenlenecek Dünya Siyaseti Konferansı'na ilişkin programlarını iptal etmişlerdir.”

  Cumhurbaşkanı Gül, Hakkari'deki çatışmayla ilgili açıklama yaptı.

  Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden görüntülü olarak yayımlanan açıklamada, Gül, bugün henüz Ramazan Bayramı'nın güzel atmosferinden çıkmadan, sabah acı bir haber alındığını, Hakkari'de sınırları bekleyen 15 askerin hain bir saldırıda kaybedildiğini söyledi.

  Terör örgütünün saldırısı karşısında hayatını kaybeden bütün askerleri rahmetle andığını belirten Gül, yaralananlara acil şifa, ailelerine, TSK'ya ve bütün Türk milletine başsağlığı diledi. Gül, şunları kaydetti:

  “Acıları şüphesiz ki gönlümüzdedir ve unutmayacağız. Şunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Terörle mücadele kısa süreli değil, uzun süreli bir iştir. Dünyanın her tarafında da bu böyle olmuştur. Türkiye de terörle mücadelede uzun süredir büyük bir savaş içerisindedir. Özellikle son 1 yıl içerisinde sınır ötesi operasyonlarda TSK'nin elde ettiği başarılar terör örgütünü gerçekten demoralize etmiştir ve çok zayıflatmıştır.

  Sözüm ona terör örgütü ayakta olduğunu göstermek için bu saldırıyı yapmıştır. Bir kez daha şunu söylemek istiyorum; bedeli ne olursa olsun sonuna kadar bu mücadeleye topyekun devam edilecektir. Sadece Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet teşkilatımız değil, devletimizin ve milletimizin bütün varlığı ile bu mücadele sürdürülecektir. Şunu da ifade etmek isterim; bu son hain saldırı nasıl yapıldı? Bu sonuna kadar takip edilmektedir. Buna kimler yataklık etti, böyle bir saldırıya kimler kolaylık sağladı? Bunlar da sonuna kadar araştırılacak, takip edilecek ve herkese bunun hesabı sorulacaktır. Bundan Türk milletinin emin olmasını özellikle rica ediyorum.

  Tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum, ailelerin ve bütün Türk milletinin acısını paylaşıyorum.”

  Cumhurbaşkanı Gül'den Orgeneral Başbuğ'a ziyaret

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u ziyaret etti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün, Şemdinli'deki çatışma nedeniyle başsağlığı dilemek ve çatışma hakkında bilgi almak amacıyla Genelkurmay Karargahı'na gerçekleştirdiği ziyaret 1 saat 20 dakika sürdü.

  Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı