Gündem Haberleri

  Gül: Asker gidişi konusunda kesin tarih yok

  Hürriyet Haber
  05.10.2003 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk Askeri'nin Irak'a gidişine dair kesin tarih olmadığını, konunun Kabine'de görüşüleceğini söyledi.

  Bakan Abdullah Gül, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Atık su Arıtma Tesisi'nin hizmete açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
  ''Tezkerede, Türk Askeri'nin hangi bölgede konuçlandırılacağı bir maddenin yer almayacağı söyleniyor, bu doğru mu?'' diye sorulması üzerine, Bakan Gül, ''Zannedersem söylediğiniz gibi olacak. Eğer giderse. Yarın Bakanlar Kurulu'nda tartışalım, daha sonra Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak karara göre Dışişleri ve askeri yetkililer bu konuyu detaylandırırlar'' diye yanıtladı.
    
  Türkiye AB ilişkilerine yönelik soruları da yanıtlayan Bakan Gül, ''2004 yılının sonunda AB ile müzakerelere başlamamız çok büyük bir ihtimaldir'' dedi.
    
  Avrupa Birliği yolunda, Türkiye'nin çok önemli adımlarla ilerlediğini ifade eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ilk defa Türkiye'nin, AB'nin de üyesi olduğu ülkelerle toplantılara katıldığını anımsattı.
    
  Türkiye'nin, AB'nin Anayasası üzerindeki görüşlerini ortaya koyduğunu belirten Bakan Gül, ''Yaptığımız katkılar doğrultusunda anayasa çıkıyor. Yeni bir anayasa oluşmak üzere. Görülen şey şudur ki 2004 yılının sonunda AB ile müzakerelere başlamamız çok büyük bir ihtimaldir. Yeter ki çıkarttığımız kanunları Türkiye'de en iyi biçimde uygulayalım. Tabi çıkarılan kanunların uygulanmaması gibi bir şey de söz konusu değil'' diye konuştu.
    
  Meclis'in ve hükümetin üzerine düşeni yaptığını bildiren Bakan Gül, kendi başkanlığında komisyonların kurulduğunu anımsatarak, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı olarak kanunlarda herhangi bir aksaklık olması halinde müdahale edeceklerini söyledi.
    
  Bakan Gül, konuşmasına şöyle devam etti:
    
  ''Çıkması gereken yönetmelikler, tüzükler bunları süratlendireceğiz ve 2004 yılında Türkiye çok iyi bir intiba bırakacak ve sonunda da AB ile müzakerelere başlayacak. Türkiye, AB ile müzakerelere başladıktan sonra, müzakere süreci ne kadar olur, bu biraz Türkiye'nin arzusuna bağlı olan bir şey. Büyük ülkelerin müzakere süreci biraz uzun sürüyor ama, önemli olan müzakereye başlamaktır. Müzakereye başladıktan sonra inanıyorum ki Türkiye'ye çok büyük yabancı sermaye gelecektir. Türkiye kendini ispatlamış olacaktır ve yeni bir dönem başlayacaktır. Hükümetimiz bu konuda emin adımlarla ilerliyor.''
     
  ABD İLE İLİŞKİLER
     
  Dışişleri Bakanı Gül, gazetecilerin ABD ile ilişkilerin boyutunu sorması üzerine, ''ABD ile ilişkilerimiz de gayet iyi. Özellikle terörle mücadele konusunda önemli mesafeler alındı. Bu hafta içerisinde ABD'nin terörden sorumlu en yüksek yetkilileri geldi, oturuldu karşılıklı ortak mutabakata varıldı.

  Diğer yandan Irak ile ilgili gelişmeleri siz de yakından takip ediyorsunuz. Birleşmiş Milletler'de önümüzdeki hafta içerisinde muhtemelen bir karar tasarısı çıkmak üzere. Türkiye'nin kendi açısından durumu, yarın Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilecek'' ifadesini kullandı.
    
  "HERKES İÇİN DİN ÖZGÜRLÜĞÜ VARDIR"

  Bir gazetecinin, ''AB uyum yasaları çerçevesinde Hıristiyanlığın ön plana çıkacağı'' konusundaki bazı haberleri hatırlatması üzerine Bakan Gül, şöyle konuştu:
    
  ''Hıristiyanlığın ön plana çıkması sözkonusu değil. Herkes için din özgürlüğü vardır. Herkes dinini yaşasın. Hıristiyan, Hıristiyanlığın, Müslüman da Müslümanlığın gereklerini yerine getirebilsin. Bunlarda garipsenecek bir şey yok.

  Türkiye'nin geçmişinde bunlar hep vardır. Bizim geçmişimizde tolerans vardır, hoş görü vardır. Zorla başkasına din kabul ettirmek yoktur. Başkasının dinine saygı vardır. Dolayısıyla bunlar ülkemizin geçmişinde olan şeylerdir.''

  "ESKİDEN HEP SIKINTILARI, ŞİMDİ ÖVÜNECEĞİMİZ ŞEYLERİ KONUŞUYORUZ''

  Gül, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nce Boğazköprü bölgesinde yaptırılan Atıksu Arıtma Tesisi'nin hizmete açılışında yaptığı konuşmada, eskiden büyük tesislerin açılışlarının yıllar aldığını, şimdi ise kısa sürede tamamlandığını belirtti.
    
  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin, çok büyük şehirlerde olan bir tesisi Kayseri'ye kazandırdığını kaydeden Gül, şöyle devam etti:
    
  ''Övüneceğimiz artık çok şey var. Eskiden hep sıkıntıları konuşurduk, şimdi övüneceğimiz şeyleri konuşuyoruz. Bakın Kayseri'nin etrafında olan biten şeylere. Biraz önce Ankara'dan gelirken çift yoldan geldik. İnsan geçerken büyük bir gurur duyuyor.

  Geçen sene kar yağarken temelini attığımız 300 kilometrelik yolun, 10 aylık gibi kısa bir sürede bittiğini görüyoruz. Eskiden 10-20 kilometrelik yollar yıllar alırdı. Şimdi 300 kilometrelik yol 10 ay içinde bitti. Bütün Türkiye'ye baktığımızda Cumhuriyet tarihi içerisinde 4 bin kilometreyeyakın yapılan çift yol, bu sene bin 250 kilometre daha arttı. 10 ay içerisinde Türkiye ne büyük başarılar elde etti.''

  Gül, yapımı devam eden Yamula Barajı ile Develi Sulama Projesi'nin, Kayseri'nin coğrafyasını değiştireceğini ifade ederek, ''Yamula Barajı Kayseri'nin iklimini değiştiriyor. Develi Sulama Projesi, büyük bir proje. 40 bin hektarı sulayacak. Orta Anadolu'nun GAP projesi. Kısa süre içerisinde bitecek, yine coğrafya değişecek. Akdeniz'e akan ırmak, Karadeniz'e akmaya başlayacak. 10 bin metrelik tünel açılmaya çalışılıyor. Gelecek sene tünel bitecek'' dedi.
     
  "GEÇMİŞTE KAYSERİ'YE DOĞALGAZ VERİLMEDİ"
     
  İran'dan, Türkmenistan'dan gelen doğalgazın Kayseri'den geçtiğini, ama 4-5 senedir şehre dağıtılmadığını belirten Gül, şunları söyledi:
    
  ''Geçen yönetimler, şu firmaya mı verelim, bu firmaya mı verelim düşüncelerini ve kavgalarını yaptılar. Sadece Kayseri değil, Konya, Erzurum, Türkiye'nin hava kirliliği en fazla olan şehirleri. Bütün buralardan doğalgaz geçti, ama bu şehirlere verilmedi. Sadece bu kavgalardan dolayı. İşte hükümetimiz iktidara geldikten sonra ilk ihale Kayseri'de yapıldı. Ama çok dikkati çekecek birşey şu. Açık, şeffaf ihale yapınca, rakamların nasıl düştüğünü gördük. Bugün doğalgaz kullanan Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa gibi şehirler, yarın doğalgaz kullanacak olan Kayseri, Konya, Erzurum gibi şehirlerin maliyetlerindeki fark ortaya çıktı.''
    
  DİĞER KONUŞMALAR VE AÇILIŞ

  Törende konuşan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Ruthart Born, bugünün Türk-Alman işbirliği açısından önemli bir gün olduğunu söyledi.
    
  Kayseri Valisi Nihat Canpolat ise Kayseri'nin kabul görmüş, güzel nitelikleri olan, temiz, güzel, huzurlu ve gelişmiş bir kent olduğunu söyledi.
    
  Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de, belediyeler olarak Cumhuriyet'in 80. yılında 80 açılış yapmaya söz verdiklerini, bugün Atıksu Arıtma Tesisi ile 50. açılışı yaptıklarını, yıl sonuna kadar 30 açılış daha yapacaklarını söyledi.
    
  Özhaseki, Atıksu Arıtma Tesisi'nin hizmete girmesiyle birlikte, sukaynaklarının kirletilmeyeceğini, Kızılırmak'ın temiz tutulacağını ve Kayseri'ye girişte hissedilen pis kokunun ortadan kalkacağını belirtti.
    
  Konuşmaların ardından Atıksu Arıtma Tesisi, Bakan Gül, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Büyükelçi, Vali ve Belediye Başkanı tarafından hizmete açıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı