Gündem Haberleri

  Gül: Annan planında değişiklik önerisi yok

  Ankara
  16.04.2004 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın dile getirdiği “BM’nin Annan planında değişiklik önerisi” konusunda bilgi sahibi olmadığını ve kendilerine böyle öneri gelmediğini söyledi.

  Gül, AB üyesi ve aday ülkeler dışişleri bakanları gayrı resmi ''Gymnich'' toplantısına katılmak üzere AB dönem başkanı İrlanda'ya gitti.

    

  Gül, gidişinden önce Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, toplantı çerçevesindeki görüşmelerinde Kıbrıs'a ilişkin görüşlerini de aktaracağını belirtti.

    

  Kıbrıs'a ilişkin ne gibi bir mesajının olacağının sorulması üzerine Gül, daha önce belirlenen mekanizmanın çalışmakta olduğunu ve 24 Nisan'da referandumların yapılacağını hatırlattı.

   

  REFERANDUM

   

  Gül, referandumların ertelenmesinin doğru olmayacağını da söyleyerek, ''Ama buna yönelik bazı gayretler söz konusudur. Bizim buna rızamız olmadığını söyleyeceğim'' dedi.

    

  Gül, AB dışişleri bakanlarına Türkiye ve KKTC'nin nasıl bir uzlaşmacı tavır içinde, karşılıklı saygı ve çıkara dayalı bir çözümden yana olduğunu aktaracağını da bildirdi.

    

  KKTC'nin tanınmasına ilişkin soru üzerine Gül, bunun referandum sonrasında, referandumların sonucunu bakarak yapılacak bir konu olduğunu belirtti.

   

  Gül, Türk tarafından olumlu, Rum tarafından ise olumsuz sonuç çıkması durumunda ilk olarak ambargoların kaldırılması, sonradan da KKTC'nin tanınması dışında bir yolun söz konusu olmadığını kaydetti.

    

  DENKTAŞ'IN İDDİASI

   

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, TBMM Genel Kurulu'nda dün yaptığı konuşmada ''BM'nin yeni bir değişiklik önerisi ilettiğini'' söylediğinin hatırlatılması üzerine Gül, Annan planında ciddi bir değişikliğin sözkonusu olmadığını belirtti.

   

  Planda yazım hataları olması durumunda, bunun giderilmesi için hem Türk tarafının, hem de karşı tarafın çalışmaları olabileceğini söyleyen Gül, ''Ama planın yapısını değiştirecek bir şey söz konusu değildir'' diye konuştu.

   

  Gül, Annan Planı'nın yapısını değiştiren bir BM önerisinin kendilerine gelmediğini söyledi.

    

  Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin plana bir madde koyarak Türkiye'nin müdahale hakkını ortadan kaldırdığını savunmuştu.

   

  İRLANDA'DAKİ TOPLANTI

     

  Gül, ayrıca, İrlanda'daki toplantıyla, dışişleri bakanlarının gayri resmi şekilde serbest bir ortamda güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunmalarının amaçlandığını bildirdi.

    

  Türkiye'nin bu toplantılara aday ülke olarak ilk kez geçen yıl Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun davetiyle katıldığını hatırlatan Gül, geçen yıl Rodos'taki toplantının ardından Kaş'a geçildiğini de anımsattı.

    

  AB ÜYESİ İRLANDA'DA TÜRK YATIRIMI

   

  Gül, toplantının bu akşam AB dışişleri bakanlarının katılımıyla başlayacağını, aday ülkeler olan Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'ın katılımıyla devam edeceğini bildirdi. Bakan Gül, toplantılar çerçevesinde Kosova, Irak, Ortadoğu gibi konuların ele alınacağını kaydetti.

    

  İrlanda'da Eczacıbaşı Holding'e ait Vitra-Tiles seramik fabrikasının temel atma törenine katılacağını da söyleyen Gül, bu fabrikanın bir AB ülkesinde gerçekleşen Türk yatırımı olması açısından önemli olduğunu ifade etti.

   

  Gül, ''Bazı çevreler Türkiye'nin ekonomik olarak AB'ye yük olacağını söylerken, son çalışmalar göstermektedir ki, her iki tarafın da büyük ekonomik çıkarları sözkonusu olacaktır''dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı