Gündem Haberleri

  Gül, AB’yle TIR kotası için pazarlık yapacak

  Nuray BABACAN / ANKARA
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, önceki gün Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleriyle Çankaya Köşkü’ne yaptığı ziyaretten eli boş dönmedi.

  Tüzmen, Gül’den öncelikli olarak iki konuda destek isteyerek, "AB ülkeleriyle tır kotası ve ihracatcı vizesi konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bu konuda inisiyatif alırsanız çok seviniriz" dedi. Gül, ilk iş olarak bu konuda görüşmeler yapacağını söyledi. Gül, Süleyman Demirel döneminde olduğu gibi yurt dışı seyahatlerine giderken, uçağına "işadamı alma" uygulamasına da başlayacağını dile getirdi. Tüzmen, yaptıkları ziyaretle ilgili olarak, şunları söyledi:

  HER SEYAHATE AYRI BRİFİNG: "Sayın cumhurbaşkanı, dışişleri bakanı olarak 5 yıllık bir deneyime sahip. İşadamlarımızın, ihracatcılarımızın yurt dışında yaşadığı sorunlara hakim. Bundan sonra yurt dışına yapacağı geziler de bu ülkenin işadamlarının sorunlarını da masaya yatıracak. Şimdi programı belli değil, ama ihracatcılarımızın işadamlarımızn sorun yaşadığı ülkelere giderken, bu konuda kendisine brifing de vereceğiz." Tüzmen, Meclis resepsiyonunda basın mensuplarıyla sohbet ederken, AB ülkelerinin, vize verme ve iş yeri açmada sıkıntı yaratarak, Türk ihracatçısına tarife dışı engel uyguladığını söyledi. Tüzmen, "AB, Türk ihracatçısına uygulanan tarife dışı engelleri kaldırmalı" dedi. Tüzmen, vize verilmemesi nedeniyle Türk ihracatçısının milyarlarca euroluk kayba uğradığını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı