Gündem Haberleri

  Güdümlü füzeler nasıl vurdu

  Aysel ALP / ANKARA
  24.07.2015 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan hava harekatı ile DAEŞ terör örgütüne ait 3 hedefin vurulduğunu; daha önceden belirlenen 2 karargah ve 1 toplanma noktasına 4 güdümlü bomba atıldığını açıkladı. Peki ama güdümlü bombalar, diğer ifadeyle güdümlü füzeler nasıl çalışıyor?

  Bu sorunun yanıtını Balyoz Davası nedeniyle tutuklanmadan önce uzun menzilli silahlar projesinin en önemli isimlerinden olan Emekli Kurmay Albay Volkan Yücel verdi. Yücel, Türkiye'nin IŞİD'e ait hedefleri 'akıllı füze' denilen güdümlü füzelerle' nasıl vurduğunu anlattı. Güdümlü füzeler nasıl vurdu

  HEDEFİ İSTİHBARAT BELİRLİYOR

  Yücel, füzelerin atılmadan önce ilk adım olarak hedefin tespit edilerek, koordinatlarının çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. "Hedef, içerideki yani İŞİD bölgesindeki istihbarat unsurlarımızdan veya uydudan veya başka araçlarla alınan fotoğrafların istihbarat çarkından geçirilmesi sonucu belirlenir. Eğer bu tespit doğru yapılmaz ise operasyon başarısızlığa uğrar. Bu nedenle başarının ilk aşaması hedefin doğru tespitidir. Ne kadar ileri derecede teknolojiniz varsa o derecede doğru bilgi üretirsiniz" dedi.

  "VURUN, EMRİ BAŞBAKANDAN"

  Yücel, hedef doğru belirlendikten sonra bu bilginin en üst seviyedeki Genelkurmay (TSK) Komuta Kontrol ve Harekat Merkezinde değerlendirildiğini belirtti. Son olarak da Genelkurmay'ın bunu siyasilerin bilgisine sunduğunu, onların 'tamam vurabilirsiniz' demesinin, onay vermesinin ardından da uçakların havalandığını anlattı. Seçilmişlerin yani siyasilerin kararı olmadan hiçbir şey yapılamayacağını, operasyona başlanamayacağını vurguladı.

  Uçakların sınırı geçmeden güdümlü füzelerle belirlenen hedefleri tam olarak vurabildiğini belirten Yücel, "Suriye komşu ülke. Hem pilotlarımızın hem de uçaklarımızın güvenliği için sınırı geçmeden bu füzeler atılabiliyor" dedi.

  Güdümlü füzeler nasıl vurdu

  Güdümlü füzeler nasıl vurdu

  Güdümlü füzeler nasıl vurdu

  Etiketler: güdümlü füze
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı