Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güçlüyüm kararlıyım

"Ne siyasetten ne de kulüplerden el etek öperek icazet almam. Seçimi kazanırsam kimseye ödeyecek diyetim olmayacak. Gücünü, baskıcı ve tehdit edici tavırlarla değil, kararlılığı ile anlatan bir başkan olacağım."

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Ayhan Bermek, aday olma gerekçelerini ve seçildiği taktirde neler yapmayı planladığını Hürriyet’e anlattı. 19-20 Ocak tarihlerinde yapılacak olağanüstü genel kurulda Haluk Ulusoy ile yarışacak olan Bermek, başkanlık için gereken bilgi ve birikime sahip olduğunu ifade etti. Ayhan Bermek, şunları söyledi:

"12 yıl kesintisiz Futbol Federasyonu’nda asbaşkanlık ve milli takımlar sorumluluğu yaptım. Artık bilgi ve birikimlerimi federasyon başkanı olarak Türk futboluna aktarmamın zamanı geldi. İktidar olmaya talibim. Gerek siyasetten, gerekse kulüplerden el etek öperek icazet almam. Onların sevgisini ve hürmetini kazanmak birinci görevimdir. Seçimlere büyük inançla hazırlanıyorum. Hedefim 223 delegenin tamamını temiz ve adaletli futbol getireceğime inandırmak. Seçimi kazanırsam kimseye ödeyecek diyetim olmayacak.

Bu fırsat kaçmamalı. Bunun vebali büyüktür. Futbolun içindeki herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. İleride ah kulüpçülük, ah siyaset gibi mazeretler üretilmesin.

Maalesef Türkiye’de çok şeyleri manipülasyona uğratıp yönlendirmeye çalışıyorlar.
Güçlü bir yönetim ve güçlü bir başkan olarak geliyorum. Gücünü, baskıcı ve tehdit edici tavırlarla değil, kararlılığı ile anlatan bir başkan olacağım. Benim önümü kesmek isteyen kulüpler ve medya mensupları var. Genel Kurul delegesi olmamalarına rağmen Futbol Federasyonu’nun rantından yararlanmak isteyenler de var. Adil ve şeffaf bir düzenin kurulmasını istemeyenler de var. Şeffaf ve planlı bir yönetim, ahlaklı denetim ve hakça paylaşım için adayım.

Kamuoyuna açıkladığım fikirlerim; yeni çözümler üretilmesi, futbol hukukunun yerine oturtulması, şeffaflık ve bütün kulüplere eşit yaklaşım idi. Bu fikirlerimi cesaretle savunuyorum. Bunları pratiğe dökebileceğime de çevremdeki herkes inanıyor, biliyor.

Göreve geldiğimiz taktirde radikal değişiklikler yapacağız. Denetleme Kurulu’na sadece Süper Lig’den değil, İkinci ve Üçüncü liglerin delegelerinden de üye alacağım. Futbol Federasyonu’nun paralarının hesabını futbolumuzu yöneten herkes bilecek. Federasyonun bütçe dışı harcamalarının denetlenmesi önemli. Şeffaf ve planlı yönetim modeli uygulayacağız.

At, sahibine göre kişner

İSVİÇRE maçında çıkan olaylara çok üzüldüm. O gün federasyonun başında Ayhan Bermek olsaydı böyle olaylar yaşanmazdı. Fatih Terim ve oyuncuların davranışları benim sistemimin çerçevesinde olurdu. At, sahibine göre kişner. Ben yönetmeyi çok iyi bilirim. Benimle çalışanlar prensiplerime uymak zorundadır. Ki bu, Fatih Terim dahi olsa!

Federasyon Emre’nin hareketinden sonra bitti

BEŞİKTAŞLI Emre Aşık, Fenerbahçe maçında Nobre’ye bir hareket yaptı. Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı, televizyondan herkesin seyrettiği bu olay için ’Hakem ve gözlemci raporlarında yok’ dedi. Bugün Emre Aşık nerede, Beşiktaş nerede, Futbol Federasyonu nerede? Ceza alan futbolcu antrenmanda arkadaşlarına ’Merak etmeyin, nasıl olsa indirirler’ diyor. Böyle şey olur mu... İşte bu federasyon, Emre Aşık’ın hareketinden sonra bitti. Kurumlar adaletli çalışmalı. Size başka bir örnek daha... Fenerbahçeli Semih’in üç maçlık cezasının bir anda nasıl sıfıra indiğini gözden geçirin. Kulüpler, bugüne kadar alışılmış olduğu şekilde yönetimleri, adalet ve denetleme ile ilgili kurulları, hatta hakemlik müessesesini tesir altına almak istemektedirler. Ben federasyona hiçbir şekilde leke sürülmesini istemiyorum.

İşadamları yanımda

Adaylığımı açıkladığım gün yanımda TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı Oğuz Satıcı, Başaran Ulusoy ve İbrahim Çağlar gibi iş dünyasının ünlü isimlerinin olması beni umutlandırdı. Bu çevrenin insanları Futbol Federasyonu Başkanlığı’na aday olmam için itici güç oldular. 1962-63 yıllarında 2-2.5 milyar dolar olan Türkiye’nin ihracatını 73 milyar dolara çıkarmayı başaran insanlar görevden kaçmamam gerektiğini söylediler. Türk futbolunun her 2 yılda bir Dünya ve Avrupa şampiyonalarının finallerinde olması gerektiğini, bunun ülke ihracatına ve turizmine olumlu etki yaptığını ifade ettiler. İşadamı spor adamı ile aynı özellikleri taşır. İşadamının en büyük şikayeti haksız rekabettir. İşadamı, kendini geliştirmek, ülkesine katkıda bulunmak ve topluma önder olmak ister. İşadamları her zaman yanımızdadır, olacaktır da.

Bıçakcı’ya teşekkür Erzik’e oda ve araç

EĞER başkan seçilirsem, Türk kültürüne uygun biçimde Levent Bıçakcı’ya teşekkür ederek görevi devralacağım. Ayrıca, Şenes Erzik’e Futbol Federasyonu’nda bir oda ve otomobil tahsis edeceğim. Uluslararası alanda ülkemizi temsil eden Bıçakcı ve Erzik, Türk futbolunun batıya açılan yüzleridir.

MHK’nin yetkileri Eğitim Dairesi’ne

HAKEMLİK müessesesini Merkez Hakem Komitesi’nden (MHK) alıp Eğitim Dairesi’ne bağlayacağım. Hakemlerin bütün eğitimlerini ve atamalarını bu bölüm yapacak. Oluşturacağımız Eğitim Dairesi, geçmişteki Derwall ve Piontek dönemlerinde olduğu gibi futbolun duayenlerinden oluşacak. Serdar Tatlı gibi cevherleri keşfedeceğiz.

Hasan Doğan Bermek’in listesinde

Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu öncesi adaylar kulis faaliyetlerini sürdürürken, Ayhan Bermek kanadında dün önemli gelişmeler yaşandı. Sabah saatlerinde Futbol Federasyonu Başkanvekili Hasan Doğan, Asbaşkan Davut Dişli, Çaykur Rizespor Başkanı Ekrem Cengiz, Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Turgay Şeren ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Bermek’in Levent’teki işyerinde bir toplantı yaptılar. Bermek, toplantı sonrası, "223 delegenin tamamı bana gönül verdi" derken, Hasan Doğan, Ekrem Cengiz ve Davut Dişli de Bermek’i desteklediklerini açıkladılar.

İbrenin yönü değişti

Kulis faaliyetlerinin kilit ismi olarak gösterilen Doğan, "Dün (önceki) gece çok önemli gelişmeler oldu. Kulüpler Birliği’ne bağlı kulüpler beni telefon yağmuruna tuttular ve Ayhan Bermek’i desteklemek istediklerini bildirdiler. Haluk Ulusoy’un geçmişteki bazı uygulamalarına ve tutumuna karşı çekinceler var. Bu yüzden oyların büyük bölümü Ayhan Bermek’e kaydı. Bu durum böyle sürerse ben de Ayhan Bermek’in listesinde yer alacağım" dedi. Doğan’ın açıklamalarının ardından Kayserispor, Erciyesspor, G.Birliği, Bermek’i desteklediklerini resmen açıkladılar.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler