Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Guardiola Rugby'e el attı

Bayern Münih teknik direktörü Pep Guardiola futboldaki başarılarını bu kez rugby sporunda uygulayacak.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Kyodo News haberinin göre, Japonya Rugby Milli Takımı'nın Dünya Kupası'na hazırlayan Avustralyalı antrenör Eddie Jones, Bayern Münih Teknik Direktörü Josep Guardiola'dan yardım aldığını açıkladı. Yarattığı ekolle futbol dünyasını fetheden Guardiola'nın iki spor üzerindeki benzerliklerinden yola çıkarak kendisine yardımcı olduğunu söyleyen Eddie Jones, "biz bu yıl taktik ve planlamada daha esnek olmak zorunda olduğumuzu öğrendik. Sahada durumlara tepki vermek ve oyun içinde ayarlamalar yapmak zorundayız. Futbol ve rugby birbirine çok benziyor" ifadelerini kullandı.

Dünyanın en iyi teknik adamı olarak nitelendirdiği Pep Guardiola'dan pek çok fikir aldığını da belirten Eddie Jones, "Bayern Münih'in antrenmanını izledim ve Guardiola ile gerçekten iyi bir görüşme yaptım. Antrenman metodumuzda yapacağımız ayarlamalarla gelişim göstereceğimizi düşünüyorum. Guardiola, dünyanın en iyi teknik direktörü ve her zaman en iyiden öğrenmek istersiniz" diye konuştu.

Guardiola'nın eski takımı Barcelona ve Bayern Münih'e inanılmaz bir pas oyunu oynattığını da sözlerine ekleyen Jones, Guardiola'nın kendisine rakipleri inceleyip onları yıkmak için birlikte çalışacaklarını söylediğinin altını çizdi.

Barça da rugby antrenmanı yapıyor...

Guardiola aslında rugby sporuna çok yabancı değil. Barcelona'yı çalıştırdığı dönemde oyuncularına rugby antrenmanları yaptıran Guardiola'nın bu mirası o gittiğinden beri devam ediyor. Bayern Münih'te de rugby geleneğini sürdüren Guardiola'nın bu konudaki en büyük destekçisi ise yardımcısı Lorenzo Buenaventura'dan başkası değil...

Yardımcısı bile sutopu oyuncusu!

Farkını her zaman ortaya koymayı bilen Guardiola'nın ilginç özelliklerinden biri de yardımcılarında gizli. Bunların başında ise Manel Estiarte geliyor. Eski sutopu oyuncusu olan Manel Estiarte, sutopun kariyeri boyunca hiçbir penaltısını kaçırmayarak Guardiola'nın futbolcularına örnek gösterdiği isimlerin başında geliyor. Futbolcularına özgüven sağlamak için Manel'in stratejilerini kullanan Guardiola, bu sayede penaltıları kimlerin, hangi sırayla atacağı kararını bile futbolcularına bırakıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler