Guardiola B. Münih'e şekil veriyor

Ali VARLI
07 Ağustos 2014 - 12:51Son Güncelleme : 07 Ağustos 2014 - 12:56

BAYERN Münih sahip olduğu varlıklar, kulüp yapısı, elde ettiği başarılar ve yönetim biçimiyle dünyanın en sağlıklı kulüplerinin başında geliyor. Maçları kapalı gişe oynuyor. Bundesliga'nın en çok geliri olan takımı. Forma satışlarında bir numara. Kulüp her yılı karla kapatıyor. Varlıklarına sürekli yenisini ekliyor. Ülkenin en değerli markalarından biri.

Böylesine başarılı kulübün başına geçen yıl İspanyol Tekin Direktör Pep Guardiola getirildi. Guardiola'lı Bayern Münih hem lig, hem de kupa şampiyonu oldu. İspanyol teknik Guardiola B. Münihe şekil veriyordirektör takımın başına geldiğinden beri kulüpte yavaş yavaş tek başına söz sahibi oluyor. Bayern Münih'in efsane Başkanı Uli Hoeness'in mahkeme süreci ve daha sonra da hapishaneye girmesiyle kulüpte otorite boşluğu oluştu. Görünen o ki Guardiola da bu fırsatı iyi değerlendiriyor.

Guardiola Alman şampiyonunun kadrosuna ülkesinin milli takım kalecisi Reina'yı aldı. Böylece Thiago, Martinez ve Bernat'tan sonra Bayern Münih'de İspanyol futbolcu sayısı dörde çıktı. Reina önemli kalecilerden. Yedek kalmayı kabullenecek bir isim değil. Onu Neuer'e alternatif olarak aldırdı. Neuer ki dünyanın en önemli kalecilerinden biri. Almanya'yı Brezilya'da Dünya Şampiyonu yapan futbolcuların başında geliyor. Şimdi Neuer mi oynayacak yoksa Reina mı ?

Pep Guardiola Bayern Münih'de kendi yeni takımını kurmak istiyor. Reina'da çok ısrarcı olmasından anlaşılıyor. Dortmund'dan Reus'u istemesi de bunun başka bir işareti. Almanya'yı şampiyon yapan altı futbolcuyu kadrosunda bulunduran kulüp yönetimi Pep Guardiola'ya dur mu diyecek yoksa istediğini yapması için ona yol mu açacak? Önümüzdeki dönem de bu süreci hep birlikte göreceğiz.

Yılar önce Hollandalı Louis van Gaal da Pep Guardiola gibi tutum sergilemişti. O dönemde Başkan Uli Hoeness, bu fark etmişti. Louis van Gaal'e çok kızmıştı. Ona 'takımın patronu benim' mesajı vermişti. Van Gaal tutumunda ısrarcı olunca da, takımı kupa ve lig şampiyonu yapmasına bakmaksızın Hollanda'lı teknik adamını göndermişti. Hem de daha sözleşmesinin bulunmasına rağmen.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı