Gündem Haberleri

  Guardian: Sonuç ordunun baskısına yanıt niteliği taşıyor

  A.A.
  23.07.2007 - 10:40 | Son Güncelleme:

  İngiliz basını, Türkiye'de yapılan genel seçimlerin sonuçlarına geniş yer verirken, ülkenin saygın gazetelerinden The Guardian, “sonuç ordunun baskısına yanıt niteliği taşıyor” başlığını kullandı.

  MHP'nin oylarını arttırmasını “aşırı milliyetçiler Parlamento'ya yüzde 14 çoğunlukla girdi” başlığıyla duyuran gazete, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin zafer kazandığını, oyların neredeyse yarısını aldığını, iktidar partisinin bunu ordunun örtülü tehditlerine rağmen başardığını" yazdı.

  "Erdoğan'ın erken seçim çağrısı yaparak büyük bir kumar oynadığını" kaydeden gazete, "Erdoğan'ın büyük bir demokrasi sınavı olarak adlandırdığı seçimin sonucunda, Başbakana karşı olan generaller ve politik rakiplerinin hükümetin altını oyma çabalarının fiyasko ile sonuçlandığı" yorumunu yaptı.

  "Bağımsızların etkisiyle AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısının düştüğünü" de hatırlatan gazete, "Başbakan Erdoğan'ın sonuçların ortaya çıkmasının ardından dün yaptığı ilk değerlendirmede bölünmeleri ortadan kaldırmaya yönelik mesajlar verdiğine" dikkat çekti.
  "Erdoğan'ın AB hedefine bağlılıkları konusunda taahhüdünü tekrar edip, siyasi rakiplerine zeytin dalı uzattığını" yazan Guardian, “dünkü zaferin düzeyi Erdoğan hükümetinin meşruiyetini içeride ve dışarıda bir kez daha tescil etmiş, tartışılmaz noktaya taşımıştır” ifadesine yer verdi.

  Gazete, "darbe tehdidi, Cumhurbaşkanlığı seçimi, kuzey Irak'a askeri müdahale baskısı, Irak konusunda ABD ile görüş ayrılıkları, AB ile müzakereler gibi konuların da Erdoğan'ın önünde bekleyen meseleler olduğunu" belirtti.
  "AK Parti'nin seçmenin neredeyse yarısının oyunu alarak önemli bir seçim zaferi kazandığına" dikkat çeken Independent gazetesi de sonucu, “halkın ordunun siyasete müdahalesine karşı verilmiş ültimatomu” olarak değerlendirdi.
  Gazetenin haberinde, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle başlayan ve erken seçime kadar uzanan süreç özetlenirken, köşe yazarlarının süreçle ve sonuçla ilgili yorumlarından alıntılar yapıldı.

  -"HALK ENDİŞELERİ REDDETTİ"-

  The Times gazetesi de "halkın Ak Parti'nin İslami bir devlet kuracağına dair ürkütücü planları bulunduğuna dair endişeleri reddedip, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha iktidar olma hakkı verdiğini" yazdı.

  "Alınan sonucun iktidardaki bir partinin halk desteğini artırarak seçim kazandığı nadir örneklerden birini oluşturduğunu" kaydeden Times, "bu sonuca rağmen bağımsızlar ve küçük partilerin TBMM'de temsil hakkı kazanmasıyla AK Parti'nin milletvekili sayısında geçen döneme göre düşüş olduğuna" işaret etti.

  "Batı yanlısı demokratik ve ekonomik reformların, Türkiye'de yaşam standardının yükseltilmesinin Erdoğan'a puan kazandırdığını" belirten Times, Cumhurbaşkanlığı sürecinde yaşanan tartışmalara da dikkat çekti.

  “Ancak Erdoğan'ın kazandığı zaferin büyüklüğü orduya, yargıya, bürokrasiye ve ana muhalefete güçlü mesaj niteliği taşıyor” görüşünü dile getiren Times, "önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı adayını açıklamaya hazırlanan Erdoğan'ın kazandığı zaferden cesaret alacağını" yazdı.
  Seçime katılımın yüzde 80'ler düzeyinde gerçekleştiğine de dikkat çeken Times, "MHP'nin de milliyetçi duyarlılığın artması ile TBMM'ye girdiğini" ifade etti.

  Gazete, "siyasi gözlemcilerin, MHP'nin yakın gelecekteki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yapıcı tutum sergilemesini beklediklerini" kaydetti.
  Gazete, haberin son bölümünde de "AK Parti'ye oy veren seçmenin büyük bölümünün daha İslami bir ülke istemediğini, söz konusu seçmeni liberaller, entelektüeller, iş çevreleri ve tüccarların oluşturduğunu" yazdı.

  Gazetenin yazarlarından Michael Binyon da sonucu değerlendirirken, "dünyanın önümüzdeki günlerde de siyasi İslam'a örnek oluşturan AK Parti iktidarını izlemeyi sürdüreceğini" belirtti. Yazar, "erken seçimin, laik Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ün ölümünden bu yana yapılan en önemli seçim olduğunu" kaydetti.
  "Seçimin Türk demokrasisinin gelecekteki yapısı, Türk devletinin kimliği ve genç neslin askeri darbe tehditlerini bertaraf edip edemeyeceğini belirleyeceğini" belirten yazar, "seçimin etkilerinin sınırları aştığını, bu seçimin Müslüman dünyası için politik İslam açısından emsal olarak algılandığını" yazdı.

  "PİYASA AÇISINDAN OLABİLECEK EN OLUMLU SONUÇ"

  Günlük ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times da seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Türk seçmeni AK Parti'ye ezici çoğunlukla destek verdi” başlığını kullandı.

  "Sonuçların laikler ve ordu için darbe niteliği taşıdığını" yazan FT, "Meclis'e giren laik ve milliyetçi kesimin temsilcisi iki muhalefet partisinin oylarının toplamının da yüzde 34" olduğuna dikkat çekti.

  "Bu sonuçlarla merkez sağda bir parti olan ve iş çevrelerine büyük destek veren AK Parti'nin rahatlıkla bir dönem daha tek başına ülkeyi yöneteceğinin ortaya çıktığını" kaydeden FT, "ekonomi yorumcuları ve yatırımcıların da sonucu finans piyasası açısından olabilecek en olumlu sonuç olarak değerlendirdiğini" yazdı.

  "AK Parti'nin en büyük oyu büyük kentlerin dışından, Anadolu'daki muhafazakar iş çevrelerinden, tüccarlardan ve onların ailelerinden aldığını" ifade eden FT, "AK Parti'nin, Türkiye'deki laik sisteme karşı tehdit oluşturduğu yolundaki suçlamaları tümüyle reddettiğine" işaret etti.
  Telegraph gazetesi de AK Parti'nin seçim zaferine geniş yer ayırırken, "seçmenin AK Parti iktidarına güçlü yetki verdiğini" yazdı.
  "Sonucun AK Parti'ye bir koalisyon ortağına gereksinim duymaksızın tek başına hükümeti kurma şansı tanıdığını" ifade eden Telegraph, seçimin muhtemel ekonomik ve siyasi sonuçları konusundaki görüşlere de yer verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı