Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Guardian: İstanbul restoranları Arap turistlere hazır

  BBC Türkçe
  30 Ocak 2012 - 13:20Son Güncelleme : 30 Ocak 2012 - 14:11

  Guardian gazetesi, İstanbul'da restoranların en hatırlı müşteriler haline gelen Araplara hizmet için kolları sıvadığını yazdı.

  Guardian: İstanbul restoranları Arap turistlere hazır

  Gazetenin haberine göre giderek daha çok restoran menülerini Arapça'ya çevirmeye, Arapça müziğe mekanlarında daha çok yer vermeye başladı.

  Gazetenin konuştuğu Talimhane'deki Cafe Eylül'ün yöneticisi Erkan Ali Karabulut, Arap turistlere kendi dillerinde hitap etmenin daha dostane, samimi bir hava yarattığını, kendilerini daha rahat hissettiklerini söylüyor.

  Buna karşılık kimi zaman Türk müşterilerinin 'Neden burada her şey Arapça' diyerek tepki gösterdiğini anlatıyor.

  Ara çözüm olarak İngilizce müzik çalmaya başladığını, ama akşamları yine Arap müziğinin hakim olduğunu söylüyor.

  Gazete, geçtiğimiz yıl Türkiye'nin Arap ülkelerine etkisinin sıkça konuşulmasına karşın Türk turizm sektörüne hakim olan Arapların etkisinin geri planda kaldığını belirtiyor. Oysa geçen yıl Türkiye, 3 milyon Arap turist ağırladı.

  Beyoğlu'ndaki Hacı Abdullah restoranının sahibi Abdullah Korun, müşterilerinin üçte ikisinin Arap ülkelerinden geldiğini, artışın iki yıl kadar önce başladığını belirtirken, bunu hükümetin dış poltikasının faydası olarak yorumluyor.

  İşyeri sahipleri de Arapların Avrupalılara göre daha eli açık olmasından hoşnut.

  Türk turizm sanayicilerinin açıkladığı rakamlara göre, Arap turistler kişi başına ortalama iki bin euro ile, batılı turistlerin neredeyse dört katı harcıyor.

  AVM'lerin de değişime ayak uydurduğunu belirten Guardian, pazaralama stratejileri arasında, Arap dünyasında dizileri ile ün kazanan oyuncular için imza günlerinin geldiğine dikkat çekiyor.

  Arap turist furyası Türkiye'de, daha çok güneydoğu bölgelerinde yaşayan Arap kökenli 1 milyon kadar kişi için de önemli bir haber. Turizm merkezleri ve restoranlarda Arapça'ya talep artıyor.

  Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı ve adını taşıyan et restoranının yöneticisi Ramazan Bingöl, artışın yüzde kırkı bulduğunu belirtirken, turistlerin büyük bölümünün Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden geldiğini söylüyor.

  Bingöl'e göre Araplar Türkiye ile damak tadları dahil kültürel olarak pek çok noktayı paylaştıkları için seyahatlerinde rahat ediyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı