Guardian Gazetesi casusluk skandalındaki kaynağını açıkladı

hurriyet.comtr/EKONOMİ
10 Haziran 2013 - 11:13Son Güncelleme : 10 Haziran 2013 - 11:35

Geçen hafta Washington Post ve Guardian Gazeteler'inde yer alan ve dünya basınının gündemine oturan teknoloji casusluğu haberlerinin kaynağının eski bir CIA çalışanı olan Edward Snowden olduğu ortaya çıktı.

Geçen hafta aralarında Facebook, Google, Skype, YouTube ve Apple gibi şirketlerin de bulunduğu 9 teknoloji devinin kullanıcılara ait bilgileri ABD hükümetiyle paylaştığı ve  yine milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını izlediği iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

Washington Post Gazetesinde yer alan haberde Ulusal Savunma Teşkilatı ve FBI gibi hükümet teşkilatlarının "PRISM" adında bir program kullanarak casusluk yaptıkları ve söz konusu teknoloji şirketlerinin sistemlerine direk erişim hakkı olduğu ileri sürülmüştü.

Diğer taraftan İngiliz Guardian Gazetesinde yer alan bir başka haber ise ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA), milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını izlediğinin iddia edilmesiydi.

ABD'de yaşanan teknoloji casusluğunu ortaya çıkaran bilgileri Washington Post ve Guardian Gazeteleriyle paylaşan kişinin eski bir CIA çalışanı olan Edward Snowden olduğu ortaya çıktı.

Savunma sanayiinde faaliyet gösteren Booz Allen Hamilton'da çalışmakta olan Snowden , Guardian Gazetesi'nden  kimliğinin açıklanmasını talep etmesi üzerine haberin kaynağı bugün açıklandı. 

Snowden, Guardian Gazetesine yaptığı açıklamada başına gelecekleri tahmin ettiğini ancak buna rağmen sessiz kalıp, her şeyin kayıt altında tutulduğu bir dünyada da yaşamak istemediği mesajını verdi

 


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı