Dünya Haberleri

DÜNYA

  Guantanamo tutsaklarının çoğu ABD karşıtı değil

  WASHINGTON (A.A)
  09 Şubat 2006 - 07:15Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 09:01

  ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde tuttuğu 500 kadar tutsağın yarıdan fazlasının, ABD'ye karşı hiçbir “düşmanca faaliyette” bulunmamış olduğu bildirildi.

  Amerikan hükümetinin üste tuttuğu “düşman savaşçıları” hakkında hazırlamış olduğu belgeleri ayrıntılarıyla inceleyerek rapor kaleme alan tutsak avukatları, tutsakların yüzde 93'ünün ne Amerikan kuvvetleri ne de müttefiklerce yakalandığı sonucuna vardı.

  İki avukatın incelediği hükümet belgelerinin, 2005 başında Savunma Bakanlığı'nca yayınlandığı, bunların internette de bulunabileceği belirtildi.

  Mark ve Joshua Denbeaux adlı avukatlar, belgeleri analiz ettiklerinde tutsakların yüzde 55'inin ABD veya müttefiklere karşı ”hiçbir düşmanca faaliyette” bulunmadığına hükmetti. Avukatlara göre, hükümet belgelerinde tutsakların sadece yüzde 8'i ”El Kaide savaşçıları” olarak nitelendiriliyor, diğerleri Taliban veya diğer örgütlerin “üyesi” veya “sempatizanı” olarak tanımlanıyor. Örgütler arasında, terör örgütleri listesinde sayılmayanlar bile bulunuyor.

  Rapora göre, tutsakların sadece yüzde 7'si Amerikan ya da müttefik kuvvetlerince, yüzde 36'sı Pakistan'da Pakistanlılar tarafından, yüzde 11'i Afganistan'da Taliban karşıtı Kuzey İttifakı milislerince ele geçirildi. Tutsakların yüzde 44'ünü Amerikalılara kimin teslim ettiği ise belli değil. Amerikan hükümeti, “Guantanamo'da insan haklarını ayaklar altına alıyor” şeklindeki eleştirilere yıllardır kulak asmayıp bildiğini okuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı