Gündem Haberleri

  Guantanamo tutsağı: Bırakın öleyim

  SAN JUAN (A.A)
  26.10.2005 - 12:27 | Son Güncelleme:

  ABD'nin, terör zanlılarını tuttuğu Guantanamo üssünde açlık grevi yapan bir tutsak, hayatta kalmasını sağlayan tıbbi desteğin durdurulmasını ve ölümüne izin verilmesini istedi.

  CBS'in internet sitesinde yer alan haberde, 8 Ağustos'tan bu yana açlık grevi yapan Kuveytli tutsak Fevzi El Odak, mahkeme işlemleri için geçen hafta bir araya geldiği avukatından, tıbbi desteğe son verilmesi için bir hakime başvurmasını istedi.

  Odak'ın avukatı Tom Wilner, yargılanmadan cezaevine koyulan müvekkilinin ümidini yitirdiğini ve yargılanması halinde kararından vazgeçebileceğini söyledi. Wilner, El Odak'ın ailesinin, tıbbi desteğin durdurulmasına onay vermediklerini ve istek mahkemeye intikal etmeden önce doktorlara danışılacağını kaydetti.

  Guantanamo'da, mahkemeye çıkarılmak isteyen veya serbest bırakılmalarını talep eden açlık grevindeki 26 tutsağın tıbbi destek gördüğü belirtiliyor. Cezaevindeki tutsaklar, soruşturmayı yürüten memurların ve muhafızların kötü muamelesinin yanı sıra sağlıksız gıda ve su verilmesinden şikayet ediyor.

  Pakistan'da 2002 yılında yakalanan 28 yaşındaki Odak'ın kilosunun 3 yıl içinde 63'ten 50'ye düştüğü belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı