GAZİANTEP HABERLERİ

GTO Başkanı Eyüp Bartık:

IHA
09.10.2015 - 13:24Son Güncelleme :

“GAZİANTEP’İN TESCİLLİ ÜRÜNLERİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

IHA

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, katıldığı televizyon programında Gaziantep’in tescilli coğrafi işaretli ürünlerini artırmak için çalıştıklarını söyledi.
Bartık, TRT Çukurova’da “Akdeniz’den Toroslara” programında, Antep işi nakışının coğrafi işaretinin tescil sürecini ve bu sanatın inceliklerini anlattı. Antep işinin meşakkatli bir el sanatı olduğunu vurgulayan Bartık, el sanatının coğrafi işaretini 3,5 yıl süren çalışma sonunda aldıklarını hatırlattı. Şimdi de sanatın Avrupa Birliği (AB) sürecini başlattıklarını anlatan Bartık, Antep işinin dünyaca bilinmesini istediklerini kaydetti. Bartık, Antep işinin sabır isteyen el sanatlarından biri olduğunu vurgulayarak, kumaşı da ipi de ipek olan Antep işinin uzun günler alan zahmetli bir çalışma olduğunu ifade etti. Türkiye’de kadın çalışan nüfusunun az olduğunu, kadınların önemli bir bölümünü ekonomik hayata katamadıklarını belirten Bartık, “Kadın çalışanların oranı yüzde 22, yüzde 28’de çalışmayan kadın var. Bu insanları iş hayatına katarsak Türkiye’nin büyümesine de katkı sağlarız” dedi. Gaziantep’in ticaret ve sanayide başarılı bir şehir olmasının altında birçok etken olduğuna dikkati çeken Bartık, “Yıllar önce bir araya gelen kadınlar yardımlaşarak Antep işi yapmaya başlamış, bu ürün meşakkatli olmasının yanı sıra pahalı bir el sanatı. Kadınlar hazırladıkları Antep işini satarak ekonomik hayata katılıyor. İş hayatına atılan bu kadınların sayısının artmasını istiyoruz. Antep işi moda sektörüne de dahil edilerek bu nakışı bilen kadınlara yeni alanlar açılabilir. Antep işinin çeyizlik ürünlerin yanı sıra, giyim, hediyelik eşya gibi alanlarda da değerlendirilmesi bu el sanatının tanıtımına ciddi destek sağlayacaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GTO Başkanı Eyüp Bartık: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 13 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GTO Başkanı Eyüp Bartık: haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı