GTI Travel'ın iflası Sky Airlines'ı vurdu

DHA-hurriyet.com.tr/EKONOMİ
05 Haziran 2013 - 13:04Son Güncelleme : 05 Haziran 2013 - 11:28

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan turistik seyahatlerde önde gelen tur operatörlerinden GTI Travel iflas ettiğini açıkladı. Kayı Group bünyesinde faaliyet gösteren şirket, ödeme sıkıntısının had safhaya ulaşması nedeniyle iflasını duyurdu. Şirkete bağlı faaliyet gösteren Sky Airlines da 10 Haziran’a kadar olan bütün uçuşlarını durdurdu. İflas olayı, Almanya’da pek çok yolcuyu mağdur etti.

KAYI Grup şirketlerinden Sky Airlines, tüm uçuşlarını durdurdu. Üst üste iki yıl Avrupa’nın en iyi charter şirketi seçilen Sky Airlines’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Yurt dışı tur operatörümüzün güçlüğe düşmesi ve uçuş bedellerini ödeyememesi nedeniyle uçuşlarımızı, yapacağımız 2’nci bir bilgilendirmeye kadar durdurmuş bulunuyoruz" denildi.

TÜM UÇUŞLAR DURDU

Henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen Kayı Group bünyesindeki GTI Travel’ın 3 Haziran tarihi itibariyle tüm operasyonları durdurmasının ardından grup şirketlerinden Sky Airlines, ikinci bir bildirime kadar tüm uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

Şirketin internet sitesi üzerinden yapılan resmi açıklamada, "Yurt dışı tur operatörümüzün güçlüğe düşmesi ve uçuş bedellerini ödeyememesi nedeniyle uçuşlarımızı, yapacağımız 2’nci bir bilgilendirmeye kadar durdurmuş bulunuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadesine yer verildi.

15 BİN KİŞİLİK AÇIK OLUŞTU

Sky Airlines’ın seferlerini durdurmasının, yurt dışı turizm pazarında telafi edilmesi gereken haftada 15 bin kişilik açık yarattığı belirtildi.

Sky Airlines’ın seferlerini durdurması ile ilgili ilk mağduriyet haberi Antalya'dan geldi. 360 yolcu başka bir şirkete ait uçaklarla gönedirilmeye çalışılıyor.

GTI Travel’in iflas etmesi ve buna bağlı olarak Sky Airlines’ın da uçuşlarını durdurması Almanya’da da çok sayıda yolcuyu mağdur etti.

'EN İYİ ÖDÜLÜ' ALMIŞTI

2010 ve 2011 yıllarında üst üste World Travel Awards tarafından Avrupa’nın en iyi charter şirketi seçilen Sky Airlines, 15 Ocak 2011’de yurt içi tarifeli seferlere başlamıştı. Fakat aynı yıl ağustos ayında aldığı ani kararla iç hatlardan çekilen şirketin 2012’te 16 uçaklık bir filoyla hizmet verdiği belirtilirken bu yıl operasyonlarını 5 uçakla haftada 70 sefere çektiği kaydedildi. 


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı