GAZİANTEP HABERLERİ

GTB, ELÜS'te zirve yaptı

DHA
13.02.2018 - 14:06Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP,(DHA)- GAZİANTEP Ticaret Borsası (GTB), Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) platformunda 2017 yılı içerisinde 386 bin 910 ton ürün işlem gördü.
Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinde, 'Elektronik Ürün Senetlerinin Alım-Satımına' ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tek borsa olan Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), geleneksel tarım ürünleri ticaretini elektronik ortama taşıyarak sektörde yeni bir devrin kapılarını açtı.
Borsa Gaziantep ELÜS platformunun, teknolojik alt yapısının hazırlanmasının ardından 2016 yılının ikinci altı ayından itibaren 'Değerlerinizi Elüs’tünde Tutuyoruz' sloganıyla bölge çiftçisine hizmet vermeye başladığını anımsatan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, "Elektronik ticaret ağımızı bir yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak şekilde genişlettik" dedi.
Borsa Gaziantep’in üretici ve tacirlere, depolama, nakliyat, teşvik ve kredi gibi çeşitli konularda cazip avantajlar sunmasından dolayı kısa sürede benimsendiğini belirten Tiryakioğlu, platforma bir yıl içerisinde çeşitli illerden yaklaşık 3 bin çiftçi ve tüccarın üye kaydı yaptırdığını söyledi.
12 ŞEHİRDE 24 LİSANSLI DEPO
Geçen süreç içerisinde Gaziantep’in yanı sıra Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Diyarbakır, Mardin, Aydın, Sivas, Kayseri, Yozgat, Mersin ve Çorum olmak üzere 12 farklı ilde faaliyet gösteren 24 Lisanslı Depo ile sözleşme imzaladıklarını kaydeden Tiryakioğlu, ürün senetlerinin bu depolar aracılığıyla düzenlendiğini ifade etti.
2017 yılı içerisinde Borsa Gaziantep ELÜS platformunda yapılan işlem hacimleri hakkında da bilgiler aktaran Tiryakioğlu, şu açıklamalarda bulundu:
"Sözleşme yaptığımız 24 lisanslı depo aracılığıyla 2017 yılında 386 bin 910 ton buğday ve mısır ELÜS platformumuzda işlem gördü. Yaklaşık 1 milyon ton ürün kapasitesine sahip sözleşmeli depolarımızda 335 bin ton ürün ise satışa hazır durumda beklemekte. 2018 yılı hedeflerimiz ise bu rakamların çok daha üstünde bir işlem hacmi gerçekleştirmek. Şu an Türkiye’de ELÜS hizmeti veren 9 yetkili borsadan birisiyiz. Bugün ülkemizde lisanslı depoların kapasitesi 1,9 milyon tona, şirket sayısı ise 42'ye ulaştı. Kuruluş izni alan 103 şirketin de faaliyete geçmesi ile birlikte toplam lisanslı depo kapasitesi katlanarak artacak. Bu durum ELÜS platformumuzdaki işlem hacmimizin çok daha üst seviyelere çıkmasına katkı sağlayacak."
LABORATUVAR HİZMETLERİ
Gaziantep Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketinin de Lisanslı Depoculuk faaliyetleri kapsamında önemli bir görev üstlendiğini vurgulayan Tiryakioğlu, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında 'Hububat ve Baklagiller' konusunda yetkili sınıflandırıcılık lisansına sahip olan laboratuvarımız, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerindeki 11 farklı lisanslı depo şubesinde 2017 yılında 10 bin adet analiz işlemi gerçekleştirdi” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde GTB, ELÜS'te zirve yaptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:51
 • Guneş
  05:27
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:47
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı