GAZİANTEP HABERLERİ

Gtb’den Antepfıstığı Üreticilerine Bilinçlendirme Eğitimi

IHA
02.10.2015 - 17:38Son Güncelleme :

GAZİANTEP TİCARET BORSASI, ANTEPFISTIĞI ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK, "ANTEPFISTIĞI BUDAMA VE ANTEPFISTIĞI BAHÇELERİNDE ZARARLILARLA MÜCADELE" KONULU EĞİTİM DÜZENLEDİ. EĞİTİME, KARKAMIŞ, NİZİP VE OĞUZELİ İLÇELERİNDEN ÇOK SAYIDA ÇİFTÇİ KATILDI.

IHA

Gaziantep Ticaret Borsası, antepfıstığı üreticilerine yönelik, "Antepfıstığı Budama ve Antepfıstığı Bahçelerinde Zararlılarla Mücadele" konulu eğitim düzenledi. Eğitime, Karkamış, Nizip ve Oğuzeli ilçelerinden çok sayıda çiftçi katıldı.
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB),Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü İşbirliğiyle, Karkamış Belediyesinin ev sahipliğinde "Antepfıstığı Budama ve Antepfıstığı Bahçelerinde Zararlılarla Mücadele" konulu eğitim tertip edildi. Karkamış Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimi toplantısına, Karkamış Kaymakamı Yusuf Osman Diktaş ve Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan’ın yanı sıra Karkamış, Oğuzeli ve Nizip ilçelerinden gelen çok sayıda antepfıstığı üreticisi ile kurum temsilcisi katıldı. Eğitim programının açılış konuşmasını yapan GTB Genel Sekreter Vekili Özgür Bayram, borsa olarak antepfıstığı üretiminin ve veriminin arttırılmasına yönelik sürdürdükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bayram, konuşmasında Antepfıstığı pilot uygulama tesisi için TÜBİTAK MAM ile birlikte yürüttükleri Innofood Center(Gıda Yenilikçilik Merkezi ) adlı projenin AB komisyonundan geçtiğini ’Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi’ içinde çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Antepfıstığının budanması ve bahçenin sürülmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler aktaran Ziraat Yüksek Mühendisi Kurban Nedret ise çiftçilere çeşitli ikazlarda bulundu.
Antepfıstığı ağaçlarının bazı bölgelerde çok erken budandığını ve bu durumun ağaca ciddi zararlar verdiğini kaydeden Nedret, "Antepfıstığının dalı sallandığında üzerindeki yaprakların yüze 70-80’ni yere dökülüyorsa o zaman budama zamanı gelmiş demektir. Aksi takdirde yapılan tüm budamalar erken budamadır ve ağacın güçsüz kalmasına ve zayıflamasına neden olur" dedi. Budama konusunda bölge çiftçisinin yaptığı en sık hatanın ise sürümden kaynaklandığını belirten Nedret, “Çifti, sürüm sırasında traktörün ağacın altından daha rahat geçmesi için fıstık ağaçlarının tüm alt dallarını buduyor. Bu son derece yanlış ve verimi azaltıcı bir uygulamadır. Antepfıstığı şemsiye şeklinde olmalıdır. Ağaç diplerinin yabani otlardan temizlenmesi için yapılan bu yanlış, hem verimi azaltmakta, hem de ağaç köklerine ciddi zararlar vermekte. Ağaç diplerinin traktörle sürülmesi yerine çapalama ve ot ilacının tercih edilmesi gerekmekte” diye konuştu. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Serpil Karadağ’da katılımcılara antepfıstığı bahçelerinde zararlılarla mücadele yöntemleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. Antepfıstığı zararlıları ile mücadelede ilaçlamanın doğru zamanlarda yapılması gerektiğine dikkat çeken Karadağ, aksi takdirde fıstık için faydalı olan böceklerinde zamansız ilaçlamadan zarar göreceğini söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan bir araştırmada antepfıstığında 40’ın üzerinde zararlı böcek ve akar türü saptandığını kaydeden Karadağ, tespit edilen bu türlerin ancak 20’sinin ekonomik önemde zarar yaptığını sözlerine ekledi.
Bilgilendirme eğitiminin sonunda çiftçilerin budama ve ilaçlama konusundaki merak ettikleri sorulara da cevaplar verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gtb’den Antepfıstığı Üreticilerine Bilinçlendirme Eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 17 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gtb’den Antepfıstığı Üreticilerine Bilinçlendirme Eğitimi haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:33
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   18:00
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı