GSM operatörleri ’mobil internet’ten kár bekliyor

Hanife BAŞ
09 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 10:45

CEBİT Bilişim Eurasia kapsamında düzenlenen ’Telekomda Gelecekte Nereden Para Kazanacağız?’ konulu oturumda, üç büyük GSM operatörü ’mobil interneti’ gelecekteki en karlı alan olarak belirledi. Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, penetrasyonu düşük olan mobil internetin hızla yayılmasını beklediklerini belirtirken, ancak kullanımının artması ve bu sayede her eve internet girebilmesi için vergilerin azalması gerektiğini söyledi.

TELEKOM sektöründe gelecekte en çok kazanç getirecek alanların mobil internet, mobil reklam, genişbant internet, üçüncü nesil teknolojiler olduğu belirtildi. CEBIT Bilişim Eurasia 2008 kapsamında düzenlenen Bilişim Zirvesi’nde yapılan ’Telekomda Gelecekte Nereden Para Kazanacağız?’ konulu oturumda, telekom sektörü yeni teknolojileri ve vergileri masaya yatırdı. Oturumda konuşan Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, şu anda sektörün gündeminde olan, 3G, 4G, genişbant, Wimax teknolojileri sayesinde sektörde gelecekte daha fazla para kazanılabileceğini belirterek, ancak bunlardan sektörün yararlanabilmesi için vergilerin düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Vergi düşerse

Genişbantta gelecekte televizyon, video ve oyun hizmetlerinden daha fazla gelir elde edileceğini aktaran Türktan, "Genişbant müşterisi çeşitliliğin tadına varacak. Talabe göre video ve oyun olacak. Elektronik mobil yakınsama gerçekleşecek. Mobil reklam ve pazarlama da gündemde. Her alanda üçlü, dörtlü kullanım olacak. Bunların çalışma alanlarında yeni mecra oluşumuna doğru gidişat var. Mobil sanal operatörler gündemde. Onlara yönelik çift vergilendirme var. Sektörün gelişmesi ve ileride para kazanabilmesinde en önemli konu vergiler. Özellikle mobil internet tarafında vergiler düzenlenmeli. Mobil internetin hızlı yayılmasını istiyoruz. Vergi azalırsa kullanım artar. O zaman internet her eve girer ve bilişim çağı da daha çabuk yakalanır. Gelecekte mobil internet alanında kazançlar olabililir."

Kazanç mobil internette

Oturumda Vodafone adına konuşan Vodafone Telekomünikasyon Politikaları Başkanı Esen Siren Ongun ise, sektörde para kazanmak için geleceği görmek gerektiğini, ona göre yapılacak uygulamalardan sonra paranın geleceğini dile getirerek, "Mobil internet penetrasyonu düşük hala. Türkiye hala bu alanda geride ama bu da, bu alanda gelecekte para kazanılabileceğini gösteriyor. Sektörün para kazanması için tüketici davranışlarına bakmak gerekiyor. AB’de olan ve bizde de geçerli olabilecek bazı trendler var. Artık müşteriler kulaktan kulağa pazarlamaya ilgi gösteriyor. Başkasının önerisine dikkat ediyor. İkinci trend, katılımcı internet denilen Youtube, Facebook gibi mecralar. Artık tüketiciler kendi içeriklerini yaratıyorlar. Burada onlara şirketler olarak en uygun aracı sunmamız gerekiyor. Anında iletişim de önemli. Ayrıca tüketiciler fonksiyon yorgunu olmuş durumda. Tüketiciye çok değil, gerekli fonksiyonu sunmak gerekiyor. Ayrıca çevreci tüketim de çok önemli."

Cem Yılmaz: Kriz sinemayı da etkiler

TÜRK Telekom ve Avea’nın standını gezen komedyen Cem Yılmaz, küresel finansal krizin Türkiye’de sinema sektörünü de etkileyebileceğini belirterek, "Şu anda harcama yapmayın fikri her yerde öne çıkarılıyor. Krizin etkilerinin Türkiye’ye yansımasının birkaç ay daha süreceği söyleniyor. Ama krizler sinema bileti satışlarını da etkiler" dedi.

Gereğinden fazla harcama yapılınca kazanç zor

TÜRK Telekom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany de, para kazanmak için önce riske girerek para kaybetmeye hazır olmak gerektiğini anlatarak, şunları söyledi: "Sektörde para kazanmanın kolay yolu yok. Kolay olsa herkes aynı yolu uygular yine kime kazanç sağlayamaz. Ancak şirketlerin para kazanmak için yatırım yapacakları alandaki dönüşüme bakmaları gerekir. Yaptığınız satın almaya ne kadar para harcadığınıza dikkat etmeniz ve maliyetlerinizi azaltmanız önemli. Mobil operatör tarafında Turkcell ve o zamanlar Telsim, 500 milyon dolar ödeyerek lisans aldılar. Ama daha sonradan gelen operatör 2.5 milyar dolar ödedi. Bu kadar farklı ücret ödeyen nasıl para kazansın. Bunun anlamı çok fazla para ödememek gerekiyor. Türk Telekom olarak, telekoma yatırım yaparak para kazanmak istiyoruz. Bu da uzun vadeli bir hedef."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı