İZMİR HABERLERİ

Gruşçu: "İdari vesayet ortadan kalkmalı"

DHA
23.12.2017 - 17:15Son Güncelleme :
DHA

"İnciraltı siyasete malzeme yapılmadan çözülmeli"

İZMİR Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki, hizmetlerin yeterince ve süresinde gerçekleşmesine engel olan idari vesayetinin ortadan kalkması gerektiğini söyledi. İnciraltı için yapılan planlama çalışmasının açıklanması çağrısı da yapan Gruşçu, "İnciraltı'nda lagün, Kent Ormanı ve Bağçelerarası'ndaki güzellikler korunmalı. İncirnaltı'nda kimse mağdur olmamalı. İnciraltı sorunu siyasete malzeme yapılmadan çözülmelidir" dedi.

İzmir Kent Konseyi Genel Kurulu, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için İzmir Kent Konseyi toplantısına dönüştü. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'ndaki toplantının açılışında konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, merkezi idare ve yerel yönetimler arasındaki yetki karmaşası ve İnciraltı planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gruşçu, merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki yetki karmaşasının, hizmetlerin zamanında yerine getirilmemesi ve yerel yönetimlerin engellere takılması gibi konularda kamuoyunda soru işaretlerine neden olduğunu söyledi. Merkezi idareden onay bekleyen yerel yönetim projeleri olduğunu belirten Gruşçu, "Merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki idari baskısı yani idari vesayeti kentte hizmetlerin yetirince ve süresi içinde gerçekleşmesine engel oluyor. Bu idari vesayet anlayışından çıkmamız gerekiyor. Artık Türkiye'nin çok farklı bir yapıda çalışması gerekir. Yerel yönetimlere güvenilmeli. Yerel yönetimlerin yetkilerini kullanması için idari vesayetin ortadan kalması gerekir" diye konuştu.

Gruşçu, İnciraltı planlamasının da İzmir'in önündeki en önemli konulardan biri olduğunu söyledi. Son dönemlerde bu bölgenin gelişmesinin Körfez Geçişi Projesi'yle olacağı yönündeki bazı açıklamalar olduğuna dikkat çeken Gruşçu, "Böglenin acilen planlanması gerekir. Bölgede dikey yapılaşmayla gerçekleşecek bir gelişmesinden sözedilecekse İnciraltı, Kent Ormanı gibi kentin nefes aldığı bölgenin katledilmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Bakanlık, planı kamuoyuyla paylaşmalı, kamuoyuna ve İnciraltı sakinlerine de sormalıdır. Burada da süreç içinde merkezi idare ve yerel yönet arasında bir yetki karmaşası görülüyor. İnciraltı sakinleri çözüm bekliyor. Sağlık konseptiyle planlanmalı. Lagün, Kent Ormanı, Bahçelerarası'ndaki doğal yapının da korunacağı planlama yapılmalı. Düşük yoğunluklu, inşaat yoğunluğunun az olduğu, kent ormanın bozmaycak plan yapılmadır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine seslenen Gruşçu, "İnciraltı planının ne zaman kamuoyuna sunacaksınız? Bu planların açıklanması bu konudaki samimiyeti ortaya çıkaracaktır. İnciraltı siyasete alet edilemeyecek kadar kent için önemlidir. İnciraltı siyasete malzeme yapılmadan çözüm bulunmalıdır. Herkes, merkezi idare, yerel yönetim, meslek odaları ve İnciraltı halkı uzlaşarak karar vermelidir. İnciraltı'nda kimse mağdur olmasın. Körfez Geçişi Projesi'ni İzmirliye sormadılar, merkezi hükümet kentte yaptığı projeleri halka sormadı ama İnciraltı sorulmalıdır. Bunun için plan çalışması açıklanmalıdır. Dava varsa nedeni açıklanmalıdır. Kent Konseyi olarak takipçisi olacağız" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gruşçu: "İdari vesayet ortadan kalkmalı" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:01
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  19:34
 • Yatsı
  20:51
Sayfa Başı